Tag Archives: Stelpe

2019 GP10 Stelpe, Latvia

 

World Championship Sidecarcross

 

28-July-2019

 

Race 1:

 

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 10. Arne Dierckens-Robbie Bax BE-NL
02. 02. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR
03. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
04. 05. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE
05. 28. Jake Brown-Joe Millard GB-GB
06. 07. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV
07. 888. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB
08. 18. Zeno Compalati-Bastien Chopin IT-FR
09. 01. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL
10. 16. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT
11. 23. George Kinge-Lewis Gray GB-GB
12. 21. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ
13. 17. Justin Keuben-Pascal Leutenegger NL-CH
14. 22. Christophe Cuche-Brian Anthony CH-AU
15. 53. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV
16. 90. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ
17. 31. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ
18. 51. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE
19. 252. Siim Mokrik-Taal Birger EE-EE
20. 133. Renatas Jankauskas-Martynas Zaliauskas LT-LT
21. 199. Igor Rodionov-Maurice Lina EE-EE
22. 911. Adrian Peter-Miroslav Zatloukal DE-CZ
23. 145. Roy Lindgren-Niko Tynnila FI-FI
24. 57. Ular Karing-Tonis Tuul EE-EE
25. 881. Katrin Poldma-Patrik Poldma EE-EE
26. 444. Robert Lihtsa-Markus Lina EE-EE
27. 08. Brett Wilkinson-Ryan Humprey GB-GB
28. 26. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EE-EE
29. 45. Tomas Baltusis-Tadas Natka LT-LT
30. 151. Gert Gordejev-Keit Kivaste EE-EE
  PL. NR. NAME NAT.
01. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
02. 10. Arne Dierckens-Robbie Bax BE-NL
03. 02. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR
04. 07. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV
05. 888. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB
06. 01. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL
07. 28. Jake Brown-Joe Millard GB-GB
08. 05. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE
09. 16. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT
10. 21. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ
11. 22. Christophe Cuche-Brian Anthony CH-AU
12. 23. George Kinge-Lewis Gray GB-GB
13. 911. Adrian Peter-Miroslav Zatloukal DE-CZ
14. 31. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ
15. 53. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV
16. 90. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ
17. 17. Justin Keuben-Pascal Leutenegger NL-CH
18. 145. Roy Lindgren-Niko Tynnila FI-FI
19. 51. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE
20. 133. Renatas Jankauskas-Martynas Zaliauskas LT-LT
21. 881. Katrin Poldma-Patrik Poldma EE-EE
22. 18. Zeno Compalati-Bastien Chopin IT-FR
23. 199. Igor Rodionov-Maurice Lina EE-EE
 

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 10. Arne Dierckens-Robbie Bax BE-NL WSP-Zabel 47
02. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP-Zabel 45
03. 02. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR WSP-Zabel 42
04. 07. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV WSP-Husqvarna 33
05. 05. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE WHT-MEGA 31
06. 888. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WHT-Husqvarna 30
07. 28. Jake Brown-Joe Millard GB-GB WSP-Zabel 30
08. 01. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL VMC-Zabel 27
09. 16. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT WSP-Zabel 23
10. 21. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ WSP-Zabel 20
11. 23. George Kinge-Lewis Gray GB-GB VMC-Zabel 19
12. 22. Christophe Cuche-Brian Anthony CH-AU VMC-KTM 17
13. 18. Zeno Compalati-Bastien Chopin IT-FR VMC-Zabel 13
14. 53. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV VMC-KTM 12
15. 17. Justin Keuben-Pascal Leutenegger NL-CH VMC-Zabel 12
16. 31. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP-Zabel 11
17. 90. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ WSP-KTM 10
18. 911. Adrian Peter-Miroslav Zatloukal DE-CZ WSP-Zabel 8
19. 51. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE VMC-KTM 5
20. 145. Roy Lindgren-Niko Tynnila FI-FI WSP-Zabel 3
21. 133. Renatas Jankauskas-Martynas Zaliauskas LT-LT WSP-MEGA 2
22. 252. Siim Mokrik-Taal Birger EE-EE WSP-Zabel 2
23. 881. Katrin Poldma-Patrik Poldma EE-EE WSP-KTM 0
24. 199. Igor Rodionov-Maurice Lina EE-EE WSP-Zabel 0
25. 08. Brett Wilkinson-Ryan Humprey GB-GB WSP-Zabel 0
26. 57. Ular Karing-Tonis Tuul EE-EE WHT-KTM 0
27. 444. Robert Lihtsa-Markus Lina EE-EE AYR-KTM 0
 
WSC newsfeed:
Movie by: Luc Vanderaa 
 

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Quali race 1:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP-Zabel
02. 28. Jake Brown-Joe Millard GB-GB WSP-Zabel
03. 02. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR WSP-Zabel
04. 08. Brett Wilkinson-Ryan Humprey GB-GB WSP-Zabel
05. 888. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WHT-Husqvarna
06. 18. Zeno Compalati-Bastien Chopin IT-FR VMC-Zabel
07. 22. Christophe Cuche-Brian Anthony CH-AU VMC-KTM
08. 23. George Kinge-Lewis Gray GB-GB VMC-Zabel
09. 145. Roy Lindgren-Niko Tynnila FI-FI WSP-Zabel
10. 31. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP-Zabel
11. 151. Gert Gordejev-Keit Kivaste EE-EE WSP-Husqvarna
12. 444. Robert Lihtsa-Markus Lina EE-EE AYR-KTM
13. 45. Tomas Baltusis-Tadas Natka LT-LT WSP-Husqvarna
14. 57. Ular Karing-Tonis Tuul EE-EE WHT-KTM
15. 51. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE VMC-KTM
Quali race 2:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 10. Arne Dierckens-Robbie Bax BE-NL WSP-Zabel
02. 01. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL VMC-Zabel
03. 05. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE WHT-MEGA
04. 07. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV WSP-Husqvarna
05. 17. Justin Keuben-Pascal Leutenegger NL-CH VMC-Zabel
06. 16. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT WSP-Zabel
07. 26. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EE-EE WSP-Zabel
08. 199. Igor Rodionov-Maurice Lina EE-EE WSP-Zabel
09. 21. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ WSP-Zabel
10. 53. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV VMC-KTM
11. 90. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ WSP-KTM
12. 911. Adrian Peter-Miroslav Zatloukal DE-CZ WSP-Zabel
13. 252. Siim Mokrik-Taal Birger EE-EE WSP-Zabel
14. 133. Renatas Jankauskas-Martynas Zaliauskas LT-LT WSP-MEGA
15. 881. Katrin Poldma-Patrik Poldma EE-EE WSP-KTM
Last Change:
No Last chance – 30 teams present, all qualified

Info: http://piladzis.lv/

 

Bewaren

Bewaren

2018 GP10 Stelpe, Latvia

World Championship Sidecarcross

 

29-July-2018

 

Race 1:

 

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 05. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR
02. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
03. 09. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL
04. 02. Valentin Giraud-Johnny Badaire FR-FR
05. 08. Brett Wilkinson-Dan Chamberlain GB-GB
06. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL
07. 15. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV
08. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
09. 10. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE
10. 12. Gert van Werven-Kenny van Gaalen NL-NL
11. 14. Riku Kunnas-Lari Kunnas FI-FI
12. 30. Benjamin Weiss-Patrick Schneider AT-AT
13. 54. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ
14. 21. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL
15. 11. Davy Sanders-Andres Haller BE-DE
16. 27. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EE-EE
17. 48. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ
18. 41. Litauras Variakojis-Doviydas Ausiejus LT-LT
19. 83. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE
20. 53. Taavi Pungits-Birger Taal EE-EE
21. 43. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT
22. 191. Didzis Gorbenko-Tanel Koiv LV-EE
23. 85. Arne Dierckens-Luc Rostingt BE-FR
24. 271. Tomas Baltusis-Tadas Natka LT-LT
25. 31. Margo Sonn-Arturs Linters EE-LV
26. 19. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT
  PL. NR. NAME NAT.
01. 05. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR
02. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
03. 09. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL
04. 10. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE
05. 08. Brett Wilkinson-Dan Chamberlain GB-GB
06. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL
07. 02. Valentin Giraud-Johnny Badaire FR-FR
08. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
09. 12. Gert van Werven-Kenny van Gaalen NL-NL
10. 14. Riku Kunnas-Lari Kunnas FI-FI
11. 15. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV
12. 21. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL
13. 11. Davy Sanders-Andres Haller BE-DE
14. 85. Arne Dierckens-Luc Rostingt BE-FR
15. 54. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ
16. 27. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EE-EE
17. 30. Benjamin Weiss-Patrick Schneider AT-AT
18. 271. Tomas Baltusis-Tadas Natka LT-LT
19. 83. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE
20. 48. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ
21. 41. Litauras Variakojis-Doviydas Ausiejus LT-LT
22. 43. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT
23. 53. Taavi Pungits-Birger Taal EE-EE
24. 191. Didzis Gorbenko-Tanel Koiv LV-EE
25. 31. Margo Sonn-Arturs Linters EE-LV
26. 19. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT
 

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 05. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR WSP-Zabel 50
02. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP-Zabel 44
03. 09. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL VMC-Zabel 40
04. 08. Brett Wilkinson-Dan Chamberlain GB-GB WSP-Zabel 32
05. 02. Valentin Giraud-Johnny Badaire FR-FR WHT-Husqvarna 32
06. 10. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE WHT-Husqvarna 30
07. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP-Zabel 30
08. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP-MEGA 26
09. 15. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV WSP-Husqvarna 24
10. 12. Gert van Werven-Kenny van Gaalen NL-NL WSP-TM 23
11. 14. Riku Kunnas-Lari Kunnas FI-FI WSP-KTM 21
12. 21. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL VMC-Zabel 16
13. 11. Davy Sanders-Andres Haller BE-DE WSP-Zabel 14
14. 54. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ WSP-Zabel 14
16. 30. Benjamin Weiss-Patrick Schneider AT-AT VMC-Zabel 13
15. 27. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EE-EE WSP-Zabel 10
17. 85. Arne Dierckens-Luc Rostingt BE-FR WSP-Zabel 7
18. 48. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP-Zabel 5
19. 83. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE VMC-KTM 4
20. 271. Tomas Baltusis-Tadas Natka LT-LT WSP-Husqvarna 3
21. 41. Litauras Variakojis-Doviydas Ausiejus LT-LT WSP-Husqvarna 3
22. 53. Taavi Pungits-Birger Taal EE-EE WSP-MEGA 1
23. 43. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP-Zabel 0
24. 191. Didzis Gorbenko-Tanel Koiv LV-EE WSP-Zabel 0
25. 31. Margo Sonn-Arturs Linters EE-LV WSP-Husqvarna 0
26. 19. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT WSP-Zabel 0
 
Movie by: Luc Vanderaa
 
 Pictures by: Monta Tiltina
 

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Quali race: (1 group – 26 teams)
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 82. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP-Zabel
02. 05. Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR WSP-Zabel
03. 85. Arne Dierckens-Luc Rostingt BE-FR WSP-Zabel
04. 02. Valentin Giraud-Johnny Badaire FR-FR WHT-Husqvarna
05. 09. Marvin Vanluchene-Ben van den Bogaart BE-NL VMC-Zabel
06. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP-Zabel
07. 15. Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV WSP-Husqvarna
08. 12. Gert van Werven-Kenny van Gaalen NL-NL WSP-TM
09. 08. Brett Wilkinson-Dan Chamberlain GB-GB WSP-Zabel
10. 11. Davy Sanders-Andres Haller BE-DE WSP-Zabel
11. 14. Riku Kunnas-Lari Kunnas FI-FI WSP-KTM
12. 191. Didzis Gorbenko-Tanel Koiv LV-EE WSP-Zabel
13. 27. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EE-EE WSP-Zabel
14. 31. Margo Sonn-Arturs Linters EE-LV WSP-Husqvarna
15. 271. Tomas Baltusis-Tadas Natka LT-LT WSP-Husqvarna
16. 48. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP-Zabel
17. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP-MEGA
18. 30. Benjamin Weiss-Patrick Schneider AT-AT VMC-Zabel
19. 53. Taavi Pungits-Birger Taal EE-EE WSP-MEGA
20. 83. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EE-EE VMC-KTM
21. 19. Kristof Santermans-Konstantinas Beleckas BE-LT WSP-Zabel
22. 43. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP-Zabel
23. 54. Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ WSP-Zabel
24. 10. Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE WHT-Husqvarna
25. 41. Litauras Variakojis-Doviydas Ausiejus LT-LT WSP-Husqvarna
26. 21. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL VMC-Zabel
     
     

Info: www.piladzis.lv

 

 

Bewaren

Bewaren

2017 GP10 Stelpe, Latvia

World Championship Sidecarcross

 

13-August-2017

 

Race 1:

 

Race 2:

 PL. NR. NAME NAT.
01. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV
02. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F
03. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL
04. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
05. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV
06. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB
07. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B
08. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN
09. 33. Christophe Cuche-Maxime Cuche CH-CH
10. 31. Julian Veldman-Ben van den Boogaart NL-NL
11. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB
12. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL
13. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV
14. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F
15. 27. Guennady Auvray-Bastien Chopin F-F
16. 123. Margo Sonn-Tanel Koiv EST-EST
17. 41. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST
18. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT
19. 51. Silvio Senz-Nick Maas D-NL
20. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL
21. 199. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ
22. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ
23. 121. Sebastian Engelbrecht-Stefan Nicke D-D
24. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom S-S
25. 45. Litauras Variakojis-Yelysei Hlushchenko LT-LT
26. 43. Raido Riim-Maurice Lina EST-EST
27. 46. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV
28. 271. Tomas Baltusis-Martynas Zaliauska LT-LT
29. 291. Didzis Gorbenko-Arturs Linters LV-LV
30. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL
   PL. NR. NAME NAT.
01. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL
02. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F
03. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
04. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB
05. 31. Julian Veldman-Ben van den Boogaart NL-NL
06. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB
07. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV
08. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL
09. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV
10. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN
11. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV
12. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL
13. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL
14. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ
15. 27. Guennady Auvray-Bastien Chopin F-F
16. 41. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST
17. 123. Margo Sonn-Tanel Koiv EST-EST
18. 199. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ
19. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom S-S
20. 45. Litauras Variakojis-Yelysei Hlushchenko LT-LT
21. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F
22. 121. Sebastian Engelbrecht-Stefan Nicke D-D
23. 321. Kristaps Rozenbergs-Lotars Aleksejevs LV-LV
24. 33. Christophe Cuche-Maxime Cuche CH-CH
25. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B
26. 271. Tomas Baltusis-Martynas Zaliauska LT-LT
27. 291. Didzis Gorbenko-Arturs Linters LV-LV
28. 51. Silvio Senz-Nick Maas D-NL
29. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT
30. 46. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV
 

Overall Position:

 PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F WSP/Zabel 44
02. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV WHT/Husqvarna 39
03. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 38
04. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 33
05. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 33
06. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV VMC/Zabel 28
07. 31. Julian Veldman-Ben van den Boogaart NL-NL WHT/Husqvarna 27
08. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 25
09. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB WSP/Zabel 25
10. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM 24
11. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV VMC/Zabel 18
12. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 18
13. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel 14
14. 27. Guennady Auvray-Bastien Chopin F-F WSP/Zabel 12
15. 33. Christophe Cuche-Maxime Cuche CH-CH VMC/KTM 12
16. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL VMC/Zabel 9
17. 41. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel 9
18. 123. Margo Sonn-Tanel Koiv EST-EST WSP/Husqvarna 9
19. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel 7
20. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F WSP/Zabel 7
21. 199. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP/Zabel 3
22. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Zabel 3
23. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom S-S WSP/Zabel 2
24. 51. Silvio Senz-Nick Maas D-NL VMC/Zabel 2
25. 45. Litauras Variakojis-Yelysei Hlushchenko LT-LT WSP/Husqvarna 1
26. 121. Sebastian Engelbrecht-Stefan Nicke D-D WHT/KTM 0
27. 321. Kristaps Rozenbergs-Lotars Aleksejevs LV-LV VMC/Zabel 0
28. 271. Tomas Baltusis-Martynas Zaliauska LT-LT WSP/Husqvarna 0
29. 43. Raido Riim-Maurice Lina EST-EST WSP/Zabel 0
30. 291. Didzis Gorbenko-Arturs Linters LV-LV WSP/Zabel 0
31. 46. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel 0
 
Pictures by: Rien Willems
 
 

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Quali race 1:
 PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel
02. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F WSP/Zabel
03. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel
04. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV VMC/Zabel
05. 31. Julian Veldman-Ben van den Boogaart NL-NL WHT/Husqvarna
06. 33. Christophe Cuche-Maxime Cuche CH-CH VMC/KTM
07. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel
08. 27. Guennady Auvray-Bastien Chopin F-F WSP/Zabel
09. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel
10. 41. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel
11. 291. Didzis Gorbenko-Arturs Linters LV-LV WSP/Zabel
12. 43. Raido Riim-Maurice Lina EST-EST WSP/Zabel
To the last chance:
13. 199. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP/Zabel
14. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT MEFO/KTM
15. 321. Kristaps Rozenbergs-Lotars Aleksejevs LV-LV VMC/Zabel
16. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel
17. 46. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel
18. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV VMC/KTM
19. 50. Taavi Pungits-Lauri Kuttis EST-EST WSP/MEGA
Quali race 2:
 PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV WHT/Husqvarna
02. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA
03. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV VMC/Zabel
04. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB WSP/Zabel
05. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM
06. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM
07. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL VMC/Zabel
08. 123. Margo Sonn-Tanel Koiv EST-EST WSP/Husqvarna
09. 51. Silvio Senz-Nick Maas D-NL VMC/Zabel
10. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Zabel
11. 271. Tomas Baltusis-Martynas Zaliauska LT-LT WSP/Husqvarna
12. 311. Janis Sedlenieks-Girts Indrijaitis LV-LV VMC/KTM
To the last chance:
13. 17. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST WSP/KTM
14. 42. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST VMC/KTM
15. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F WSP/Zabel
16. 121. Sebastian Engelbrecht-Stefan Nicke D-D WHT/KTM
17. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom S-S WSP/Zabel
Last Change:
 PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F WSP/Zabel
02. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel
03. 45. Litauras Variakojis-Yelysei Hlushchenko LT-LT WSP/Husqvarna
04. 46. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel
05. 121. Sebastian Engelbrecht-Stefan Nicke D-D WHT/KTM
06. 199. Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP/Zabel
Reserves:
07. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom S-S WSP/Zabel
08. 321. Kristaps Rozenbergs-Lotars Aleksejevs LV-LV VMC/Zabel
Not qualified:
09. 42. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST VMC/KTM
10. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT MEFO/KTM
 

Info:

Sporta un atpūtas parks Pīlādžu Mototrase
Adrese: „Pīlādži’’, Stelpe., Vecumnieku novads, LV-3925, Latvija
Tel.: +371 29454683

Email: info@motosport.lv

Webpage: http://www.piladzis.lv/

GPS: N 56.53412 – E 24.51735

 

 

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

2016 GP8 Stelpe, Latvia

World Championship Sidecarcross

latvia_flag31-July-2016

Race 1:

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV
02. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL
03. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB
04. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S
05. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB
06. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV
07. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL
08. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
09. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL
10. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH
11. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN
12. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV
13. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST
14. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL
15. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ
16. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST
17. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B
18. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ
19. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D
20. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D
21. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B
22. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D
23. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S
24. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT
25. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D
26. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV
27. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST
28. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH
29. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST
30. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV
PL. NR. NAME NAT.
01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV
02. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
03. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB
04. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH
05. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL
06. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB
07. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL
08. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV
09. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL
10. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST
11. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN
12. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL
13. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ
14. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B
15. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D
16. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV
17. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST
18. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S
19. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ
20. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B
21. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D
22. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S
23. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH
24. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST
25. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT
26. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D
27. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D
28. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV
29. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV
30. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV WSP/Husqvarna 50
02. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 40
03. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 35
04. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna 34
05. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 31
06. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 29
07. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 28
08. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 28
09. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV WSP/Zabel 28
10. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S WSP/Husqvarna 21
11. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/Husqvarna 20
12. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST WSP/Zabel 19
13. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 16
14. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 14
15. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B VMC/Zabel 11
16. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST WSP/Zabel 9
17. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV WSP/Zabel 9
18. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D VMC/Zabel 8
19. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV WSP/Zabel 5
20. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel 5
21. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B WSP/Zabel 1
22. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D VMC/Zabel 1
23. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D WHT/KTM 0
24. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S WSP/Zabel 0
25. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 0
26. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST AYR/KTM 0
27. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT WSP/Husqvarna 0
28. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D WSP/Zabel 0
29. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel 0
30. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel 0
Pictures by: Rien Willems

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Quali race 1:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 14. Ben Adriaenssen-Lauris Daiders B-LV WSP/Husqvarna
02. 05. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel
03. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA
04. 444. Nick Jarvis-Christian Nilsson GB-S WSP/Husqvarna
05. 18. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST WSP/Zabel
06. 32. Igor Rodionov-Arturs Linters RUS-LV WSP/Zabel
07. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel
08. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel
09. 27. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST WSP/Zabel
10. 21. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA
11. 86. Marcel Faustmann-Andres Haller D-D VMC/Zabel
12. 911. Adrian Peter-Andy Schlinnertz D-B WSP/Zabel
To the last chance:
13. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT WSP/Husqvarna
14. 151. Ludovic Boucher-Marlow Devoldre F-F WSP/Zabel
15. 52. Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ WSP/Zabel
16. 100. Silvio Senz-Lotars Aleksejevs D-LV VMC/Zabel
17. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT MEFO/KTM
18. 226. Dzintars Jaundzeikars-Roberts Uzans LV-LV WSP/Zabel
19. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel
Quali race 2:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 03. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna
02. 111. Daniel Willemsen-Haralds Kurpnieks NL-LV WSP/Zabel
03. 08. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM
04. 25. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/Husqvarna
05. 271. Arne Dierckens-Kenny Boxtaele B-B VMC/Zabel
06. 41. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM
07. 37. Tobias Blank-Michael Klooz D-D VMC/Zabel
08. 43. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST AYR/KTM
09. 121. Sebastian Engelbrecht-Andreas Hegewald D-D WHT/KTM
10. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Zabel
11. 145. Roy Lindgren-Christer Trybom FIN-S WSP/Zabel
12. 58. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D WSP/Zabel
To the last chance:
13. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel
14. 700. Paulius Tandzegolskis-Martynas Zaliauskas LT-LT AYR/KTM
15. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM
16. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel
17. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel
18. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV WSP/Zabel
Last Chance:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 12. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/Zabel
02. 82. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel
03. 10. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM
04. 31. Raido Riim-Ilvars Skultans EST-LV WSP/Zabel
05. 54. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel
06. 36. Litauras Variakojis-Dovydas Ausiejus LT-LT WSP/Husqvarna
Reserves:
07. 177. Uvis Vasilenko-Kaspars Krievs LV-LV WSP/Zabel
08. 137. Nerijus Davidonis-Arvydas Davidonis LT-LT MEFO/KTM
Not qualified:
09. 100. Silvio Senz-Lotars Aleksejevs D-LV VMC/Zabel
10. 700. Paulius Tandzegolskis-Martynas Zaliauskas LT-LT AYR/KTM
11. 151. Ludovic Boucher-Marlow Devoldre F-F WSP/Zabel
12. 52. Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ WSP/Zabel
13. 226. Dzintars Jaundzeikars-Roberts Uzans LV-LV WSP/Zabel

lamsf_logoInfo:

Sporta un atpūtas parks Pīlādžu Mototrase
Adrese: „Pīlādži’’, Stelpe., Vecumnieku novads, LV-3925, Latvija
Tel.: +371 29454683

Email: info@motosport.lv

Webpage: http://www.piladzis.lv/

GPS: N 56.53412 – E 24.51735

stelpe2016

2015 GP7 Stelpe, Latvia

World Championship Sidecarcross

latvia_flag07-June-2015

Race 1:

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
02. 04. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV
03. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL
04. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F
05. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB
06. 07. Jason van Daele-Olivier Valcke B-B
07. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH
08. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
09. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL
10. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB
11. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN
12. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST
13. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL
14. 13. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ
15. 999. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT
16. 85. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST
17. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ
18. 49. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ
19. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV
20. 40. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST
21. 19. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens B-B
22. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LAT
23. 87. Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ
PL. NR. NAME NAT.
01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
02. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F
03. 04. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV
04. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL
05. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH
06. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL
07. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL
08. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB
09. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN
10. 07. Jason van Daele-Olivier Valcke B-B
11. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
12. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST
13. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ
14. 85. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST
15. 999. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT
16. 49. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ
17. 40. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST
18. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV
19. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB
20. 13. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ
21. 87. Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ
22. 500. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST
23. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LAT

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 50
02. 04. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/Husqvarna 42
03. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 40
04. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 38
05. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 30
06. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL WSP/Zabel 26
07. 07. Jason van Daele-Olivier Valcke B-B WHT/Husqvarna 26
08. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB WHT/Zabel 24
09. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL WSP/Zabel 23
10. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 23
11. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM 22
12. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST WSP/Zabel 18
13. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 18
14. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel 12
15. 85. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST AYR/KTM 12
16. 999. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Husqvarna 12
17. 49. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ WSP/MTR 8
18. 13. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA 8
19. 40. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST AYR/KTM 5
20. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV AYR/KTM 5
21. 87. Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ WSP/JAWA 0
22. 500. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 0
23. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LAT WSP/Zabel 0
24. 19. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel 0
Pictures by: Rien Willems

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Quali race 1:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel
02. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel
03. 04. Jan Hendrickx-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/Husqvarna
04. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM
05. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel
06. 19. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel
07. 07. Jason van Daele-Olivier Valcke B-B WHT/Husqvarna
08. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel
09. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM
10. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB WHT/Zabel
11. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL WSP/Zabel
12. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST WSP/Zabel
13. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL WSP/Zabel
14. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM
15. 13. Lucas Cerny-Radek Musil CZ-CZ WSP/JAWA
16. 999. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Husqvarna
17. 49. Robert Diblik-Michal Gabor CZ-CZ WSP/MTR
18. 40. Argo Poldsaar-Aljes Indrek EST-EST AYR/KTM
19. 87. Martin Vratny-Vaclav Hotovy CZ-CZ WSP/JAWA
20. 85. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST AYR/KTM
21. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel
22. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV AYR/KTM
23. 500. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM
24. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LAT WSP/Zabel
Only 24 teams present in Stelpe – 1 group

lamsf_logoInfo:

Sporta un atpūtas parks Pīlādžu Mototrase
Adrese: „Pīlādži’’, Stelpe., Vecumnieku novads, LV-3925, Latvija
Tel.: +371 29454683

Email: info@motosport.lv

Webpage: http://www.piladzis.lv/

GPS: N 56.53412 – E 24.51735

stelpe2015