Tag Archives: Standing

2000 GP11 Lierop, Netherlands

World Championship Sidecarcross

 

10-September-2000

 

Race 1:

 

Race 2:

1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
3 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL
4 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
5 Marcel Grondman-Bjorn Meinders NL-NL
6 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
7 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL
8 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
9 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
10 Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL
11 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
12 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
13 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ
14 Jan Oude Geerdink-Ard Klein Nijenhuis NL-NL
15 Willie van Hal-Eric van de Wijst NL-NL
16 David Surcin-Herve Alier F-F
17 Jarno van der Donk- Ronnie Meulenbroek NL-NL
18 Laurent Devoldre-Sebastian Devoldre F-F
19 Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S
20 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL
21 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL
  1 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
2 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
3 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST
4 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
5 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ
6 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
7 Gerrit van Werven-Richard Dijkstra NL-NL
8 David Barat-Sebastien Bellaud F-F
9 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL
10 Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL
11 Stuart Brown-Luke Peters GB-GB
12 Marcel Grondman-Bjorn Meinders NL-NL
13 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
14 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
15 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL
16 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL
17 Willie van Hal-Eric van de Wijst NL-NL
18 David Surcin-Herve Alier F-F
19 Jan Oude Geerdink-Ard Klein Nijenhuis NL-NL
20 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL
21 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB
22 Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S
23 Laurent Devoldre-Sebastian Devoldre F-F
 

Overall Position:

1 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 30
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 30
3 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 22
4 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 20
5 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 20
6 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 15
7 Marcel Grondman-Bjorn Meinders NL-NL VMC/Zabel 15
8 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ EML/MTH 14
9 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 14
10 Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/MTH 12
11 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 11
12 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 10
13 Gerrit van Werven-Richard Dijkstra NL-NL BSU/Zabel 9
14 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/Zabel 9
15 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 8
16 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 7
17 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 7
18 Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 5
19 Jan Oude Geerdink-Ard Klein Nijenhuis NL-NL EML/MTH 2
20 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL AYR/MTH 1
21 Willie van Hal-Eric van de Wijst NL-NL EML/MTH 1
 
Pictures by:
 
 

Qualification results

(Saturday)

Time practice group A:
1 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 2.43,90
2 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 2.46,25
3 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 2.46,86
4 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 2.46,92
5 Marcel Grondman-Bjorn Meinders NL-NL VMC/Zabel 2.51,00
6 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 2.51,69
7 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 2.52,40
8 Marko Happich-Werner Nijman D-NL EML/MTH 2.53,06
9 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 2.53,56
10 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 2.53,60
11 Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/MTH 2.53,69
12 Laurent Devoldre-Sebastian Devoldre F-F VMC/MTH 2.55,66
13 Jarno van der Donk- Ronnie Meulenbroek NL-NL VMC/MTH 2.56,02
14 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL BSU/Zabel 2.57,71
15 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB BSU/MTH 2.59,48
Reserve:
16 Maikel Kuster-Wilfried Keuben NL-NL VMC/Zabel 3.00,15
Not qualified:
17 Frank Hofmann-Axel Siegle D-D VMC/Zabel 3.01,23
Time practice group B:
1 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 2.47,90
2 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 2.50,59
3 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 2.51,21
4 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/Zabel 2.52,53
5 Gerrit van Werven-Richard Dijkstra NL-NL BSU/Zabel 2.53,15
6 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 2.57,24
7 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 2.57,88
8 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL AYR/MTH 2.58,45
9 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 3.00,02
10 Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S EML/MTH 3.00,47
11 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ EML/MTH 3.00,74
12 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 3.00,91
13 Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 3.02,87
14 Willie van Hal-Eric van de Wijst NL-NL EML/MTH 3.03,64
15 Jan Oude Geerdink-Ard Klein Nijenhuis NL-NL EML/MTH 3.05,21
Reserve:
16 Mario Hartmann-Mario Wohlfarth D-D EML/Yamaha 3.23,37
 

 

 

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

2000 GP10 Canada Heights, Great Britain

World Championship Sidecarcross

 

03-September-2000

 

Race 1:

 

Race 2:

1 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
2 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
3 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
4 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
5 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
6 Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST
7 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
8 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
9 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL
10 David Barat-Sebastien Bellaud F-F
11 Stuart Brown-Luke Peters GB-GB
12 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
13 David Surcin-Herve Alier F-F
14 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL
15 Willie van Hal-Eric van de Wijst NL-NL
  1 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
2 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
3 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
4 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
5 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
6 Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST
7 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
8 David Barat-Sebastien Bellaud F-F
9 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL
10 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D
11 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
12 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
13 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
14 Colin Philpott-Ian Beavis GB-GB
15 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB
 

Overall Position:

1 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 35
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 35
3 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 30
4 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 28
5 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 22
6 Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST AYR/MTH 20
7 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 17
8 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 15
9 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 14
10 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 14
11 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 9
12 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 6
13 Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 5
14 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 3
15 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 3
16 Colin Philpott-Ian Beavis GB-GB VMC/MTH 2
17 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 2
18 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB BSU/MTH 1
19 Willie van Hal-Eric van de Wijst NL-NL EML/MTH 1
 
Pictures by:
 
 

Qualification results

(Saturday)

Time practice group A:
1 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 2.12,81
2 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 2.14,21
3 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 2.15,53
4 Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST AYR/MTH 2.15,89
5 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 2.17,37
6 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 2.17,66
7 Wilfred van Werven-Werner Wittmann NL-D BSU/Zabel 2.18,05
8 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 2.18,47
9 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 2.20,63
10 Laurent Devoldre-Sebastian Devoldre F-F VMC/MTH 2.21,41
11 Willie van Hal-Eric van de Wijst NL-NL EML/MTH 2.22,41
12 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB BSU/MTH 2.22,70
13 Jarno van der Donk- Ronnie Meulenbroek NL-NL VMC/MTH 2.23,20
14 Leo van de Lagemaat-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/MTH 2.23,26
15 Colin Philpott-Ian Beavis GB-GB VMC/MTH 2.23,45
Reserve:
16 Christian Waldburger-Beat Koch CH-CH JHR/KTM 2.23,45
Not qualified:
17 John Watson-Mark Watson GB-GB BSU/Zabel 2.24,16
18 Frank Hofmann-Axel Siegle D-D VMC/Zabel 2.24,34
19 Uelli Muller-Claudio Mammoliti CH-CH JHR/Kawasaki 2.25,27
Time practice group B:
1 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 2.14,35
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 2.14,44
3 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 2.15,52
4 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 2.16,74
5 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ EML/MTH 2.17,33
6 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 2.17,84
7 Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 2.20,37
8 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 2.21,06
9 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 2.21,13
10 Michael Poirier-Bertram Poirier F-F BSU/MTH 2.22,12
11 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL AYR/MTH 2.22,13
12 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 2.22,53
13 Gerrit van Werven-Richard Dijkstra NL-NL BSU/Zabel 2.22,60
14 Scott Wilkinson-Gary Burt GB-GB VMC/Zabel 2.22,61
15 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL BSU/Zabel 2.22,92
Reserve:
16 Simon Bradford-David Keane GB-GB BSU/Zabel 2.23,47
Not qualified:
17 Andy Eastman-Lionel Eastman GB-GB BSU/Honda 2.24,43
18 Martin Guilford-Rob Batten GB-GB WASP/Zabel 0.00,00
 

 

 

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

2000 GP9 Varberg, Sweden

World Championship Sidecarcross

 

27-August-2000

 

Race 1:

 

Race 2:

1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
3 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
4 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
5 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ
6 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
7 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST
8 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D
9 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
10 David Barat-Sebastien Bellaud F-F
11 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL
12 David Surcin-Herve Alier F-F
13 Marcel Grondman-Bjorn Meinders NL-NL
14 Leo van de Lagemaat-Roger van de Lagemaat NL-NL
15 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B
16 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB
17 Conny Strandberg-Johanna Jeppson S-S
18 Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S
  1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
3 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ
4 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
5 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
6 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
7 David Barat-Sebastien Bellaud F-F
8 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B
9 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
10 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D
11 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
12 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL
13 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
14 Leo van de Lagemaat-Roger van de Lagemaat NL-NL
15 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
16 Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST
17 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL
18 Jarno van der Donk- Ronnie Meulenbroek NL-NL
19 Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S
20 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB
 

Overall Position:

1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 40
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 34
3 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ EML/MTH 26
4 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 24
5 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 22
6 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 17
7 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 15
8 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 14
9 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 13
10 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 11
11 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 9
12 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 9
13 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 5
14 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 5
15 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 4
16 Leo van de Lagemaat-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/MTH 4
17 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 4
18 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 3
19 Marcel Grondman-Bjorn Meinders NL-NL VMC/Zabel 3
 
Pictures by:
 
 

Qualification results

(Saturday)

Time practice group A:
1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 2.19,16
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 2.19,61
3 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 2.19,74
4 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST AYR/MTH 2.20,64
5 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 2.22,54
6 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 2.22,80
7 Marcel Grondman-Bjorn Meinders NL-NL VMC/Zabel 2.23,83
8 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 2.24,13
9 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 2.24,62
10 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 2.25,36
11 Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S EML/MTH 2.25,47
12 Leo van de Lagemaat-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/MTH 2.26,03
13 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL AYR/MTH 2.26,18
14 Kevin Turner-Mike Turner GB-GB BSU/MTH 2.27,42
15 Mats Gunnarsson-Claes Larsson S-S EML/MTH 2.27,55
Reserve:
16 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 2.27,64
Not qualified:
17 Jonas Stenborg-Benny Mortensen S-S EML/Zabel 2.27,67
18 Peter Blomgren-Mathias Olsson S-S VMC/Zabel 2.28,11
19 Matti Sipila-Timo Eerola FIN-FIN BSU/MTH 2.28,84
20 Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST AYR/MTH 2.30,94
Time practice group B:
1 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 2.19,53
2 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 2.20,48
3 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 2.21,30
4 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 2.21,53
5 Josef Brustmann-Premysl Novotny D-CZ EML/MTH 2.23,01
6 Wilfred van Werven-Dimitri van Deursen NL-B BSU/Zabel 2.24,01
7 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 2.24,67
8 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 2.25,09
9 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 2.25,23
10 Dietmar Schmidt-Michael Imbert D-F EML/Zabel 2.25,45
11 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL BSU/Zabel 2.28,37
12 Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST AYR/Zabel 2.30,52
13 Conny Strandberg-Johanna Jeppson S-S EML/MTH 2.30,55
14 Jarno van der Donk- Ronnie Meulenbroek NL-NL VMC/MTH 2.30,74
15 Willie van Hal-Marcel van Wanrooij NL-NL EML/MTH 2.31,87
Reserve:
16 Urmas Sugasep-Haralds Kurpnieks EST-LV AYR/MTH 2.33,22
Not qualified:
17 Magnus Wallavouri-Stefan Melkersson S-S EML/Zabel 2.34,20
18 Johan Jakobsson-Goran Lindskog S-S ??/Honda 2.39,12
19 Linus Karlsson-Magnus Hultgren S-S EML/Kawasaki 2.42,39
20 Christian Waldburger-Beat Koch CH-CH JHR/KTM 2.47,12
 

 

 

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

2000 GP8 Jaanikese, Estonia

World Championship Sidecarcross

 

06-August-2000

 

Race 1:

 

Race 2:

1 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
2 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
3 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
4 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST
5 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
6 David Barat-Sebastien Bellaud F-F
7 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
8 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
9 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL
10 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D
11 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B
12 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
13 David Surcin-Herve Alier F-F
14 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL
15 Marco Bischof-Walter Neff CH-CH
16 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
17 Willie van Hal-Marcel van Wanrooij NL-NL
18 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL
19 Magnus Wallavouri-Stefan Melkersson S-S
20 Modris Stelle-Maris Kirilko LV-LV
  1 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
2 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
3 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
4 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
5 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
6 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST
7 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST
8 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
9 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL
10 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D
11 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL
12 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
13 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B
14 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
15 Willie van Hal-Marcel van Wanrooij NL-NL
16 Uldis Vavere-Romas Kisunas LV-LT
17 Magnus Wallavouri-Stefan Melkersson S-S
18 Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST
19 Sverre Lamp-Allar Lamp EST-EST
 

Overall Position:

1 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 33
2 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 32
3 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 28
4 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 22
5 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 20
6 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 20
7 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 15
8 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/Zabel 14
9 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 12
10 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 12
11 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 12
12 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST AYR/MTH 10
13 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 10
14 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 8
15 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 7
16 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 3
17 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 2
18 Willie van Hal-Marcel van Wanrooij NL-NL EML/MTH 1
19 Marco Bischof-Walter Neff CH-CH JHR/MTH 1
 
Pictures by:
 
 

Qualification results

(Saturday)

Time practice group A:
1 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 2.08,29
2 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 2.09,53
3 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST AYR/MTH 2.10,14
4 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 2.10,14
5 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 2.11,64
6 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 2.12,40
7 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 2.13,15
8 Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS BSU/MTH 2.14,21
9 Dietmar Schmidt-Michael Imbert D-F EML/Zabel 2.15,48
10 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 2.15,60
11 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL BSU/Zabel 2.16,48
12 Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST AYR/Zabel 2.16,66
13 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL AYR/MTH 2.16,67
14 Normunds Lukstins-Normunds Berzins LV-LV BSU/Zabel 2.17,35
15 Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST AYR/MTH 2.18,84
Reserve:
16 Magnus Wallavouri-Stefan Melkersson S-S EML/Zabel 2.18,96
Not qualified:
17 Urmas Sugasep-Haralds Kurpnieks EST-LV AYR/MTH 2.19,70
18 Andris Jursevics-Janis Laivins LV-LV BSU/Zabel 2.20,30
Time practice group B:
1 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 2.10,10
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 2.10,10
3 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 2.10,90
4 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/Zabel 2.??,??
5 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 2.11,70
6 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 2.12,60
7 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 2.13,00
8 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 2.13,70
9 Marco Bischof-Walter Neff CH-CH JHR/MTH 2.14,30
10 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 2.14,60
11 Willie van Hal-Marcel van Wanrooij NL-NL EML/MTH 2.15,6?
12 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 2.15,70
13 Toomas Soir-Tonu Soir EST-EST AYR/MTH 2.16,60
14 Sverre Lamp-Allar Lamp EST-EST AYR/KTM 2.18,10
15 Uldis Vavere-Romas Kisunas LV-LT BSU/Zabel 2.19,10
Reserve:
16 Modris Stelle-Maris Kirilko LV-LV BSU/Zabel 2.19,40
Not qualified:
17 Frank Hofmann-Axel Siegle D-D VMC/Zabel 2.19,60
18 Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/MTH 2.29,40
 

 

 

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

2000 GP7 Kegums, Latvia

World Championship Sidecarcross

 

30-July-2000

 

Race 1:

 

Race 2:

1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
2 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
3 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
4 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
5 Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS
6 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST
7 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
8 David Barat-Sebastien Bellaud F-F
9 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL
10 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST
11 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D
12 David Surcin-Herve Alier F-F
13 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL
14 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL
15 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B
16 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
17 Dietmar Schmidt-Michael Imbert D-F
18 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL
19 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL
20 Frank Hofmann-Axel Siegle D-D
  1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S
2 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D
3 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL
4 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV
5 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL
6 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST
7 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
8 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL
9 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV
10 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL
11 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B
12 Dietmar Schmidt-Michael Imbert D-F
13 David Surcin-Herve Alier F-F
14 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D
15 Marco Bischof-Walter Neff CH-CH
16 Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST
17 Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST
18 Toomas Soir-Tonu Soir EST-EST
 

Overall Position:

1 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 40
2 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 34
3 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 24
4 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 24
5 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 24
6 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST AYR/MTH 20
7 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 13
8 Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS BSU/MTH 11
9 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 10
10 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 8
11 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 7
12 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 7
13 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 7
14 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 7
15 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 6
16 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 6
17 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 6
18 Dietmar Schmidt-Michael Imbert D-F EML/Zabel 4
19 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 3
20 Marco Bischof-Walter Neff CH-CH JHR/MTH 1
 
Pictures by:
 
 

Qualification results

(Saturday)

Time practice group A:
1 Alois Wenninger-Henry van de Wiel D-NL AYR/MTH 2.23,73
2 Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B BSU/Zabel 2.23,90
3 Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S EML/MTH 2.25,22
4 Jacky Janssen-William Janssen NL-NL EML/Zabel 2.25,99
5 Aivar Korjus-Jurgen Jakk EST-EST AYR/MTH 2.26,15
6 Maris Rupeiks-Normunds Berzins LV-LV AYR/Zabel 2.28,35
7 Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL EML/MTH 2.28,40
8 Dietmar Schmidt-Michael Imbert D-F EML/Zabel 2.28,54
9 Benoit Beaumont-Sies Hurkmans F-NL BSU/MTH 2.28,57
10 Marko Happich-Sebastian Bohme D-D EML/MTH 2.29,12
11 Willie van Hal-Marcel van Wanrooij NL-NL EML/MTH 2.29,17
12 David Surcin-Herve Alier F-F VMC/MTH 2.29,82
13 Mike Bens-Patrick Nieuwenhuizen NL-NL VMC/Zabel 2.30,27
14 Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST AYR/Zabel 2.31,10
15 Frank Hofmann-Axel Siegle D-D VMC/Zabel 2.31,92
Reserve:
16 Matti Sipila-Timo Eerola FIN-FIN BSU/MTH 2.35,60
Not qualified:
17 Sverre Lamp-Allar Lamp EST-EST AYR/KTM 2.36,31
18 Andris Jursevics-Janis Laivins LV-LV BSU/Zabel 2.37,96
19 Urmas Sugasep-Haralds Kurpnieks EST-LV AYR/MTH 2.38,67
20 Narcutis Balciunas-Romualdas Dzelzis LT-LT EML/KTM 2.44,33
Time practice group B:
1 Klaus Weinmann-Thomas Weinmann D-D EML/MTH 2.25,49
2 Kristers Sergis-Artis Rasmanis LV-LV BSU/MTH 2.25,83
3 Gerton Kops-Gerwin Wijs NL-NL EML/MTH 2.27,47
4 Are Kaurit-Arvo Laksberg EST-EST AYR/MTH 2.29,01
5 David Barat-Sebastien Bellaud F-F EML/MTH 2.29,34
6 Wilfred van Werven-Roger van de Lagemaat NL-NL BSU/Zabel 2.30,87
7 Dominik Schoch-Hansruedi Schlaepfer CH-CH VMC/Yamaha 2.31,37
8 Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS BSU/MTH 2.31,53
9 Ben van Luchene-Eli Piccart B-B BSU/KTM 2.31,59
10 Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL BSU/Zabel 2.32,30
11 Marco Bischof-Walter Neff CH-CH JHR/MTH 2.34,34
12 Koit Magi-Helgur Veeret EST-EST AYR/MTH 2.35,71
13 Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST AYR/MTH 2.35,98
14 Sven van Zanten-Alco van de Ketterij NL-NL AYR/MTH 2.36,26
15 Normunds Lukstins-Normunds Berzins LV-LV BSU/Zabel 2.36,59
Reserve:
16 Toomas Soir-Tonu Soir EST-EST AYR/MTH 2.38,13
Not qualified:
17 Uldis Vavere-Romas Kisunas LV-LT BSU/Zabel 2.38,35
18 Modris Stelle-Maris Kirilko LV-LV BSU/Zabel 2.41,92
19 Magnus Wallavouri-Stefan Melkersson S-S EML/Zabel 2.42,46
20 Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/MTH 2.59,60
 

 

 

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren

Bewaren