World Championship Sidecarcross
|
17-April-2017 (Eastern Monday)
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F 02. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV 03. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL 04. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB 05. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 06. 12. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 07. 15. Kristof Santermans-Lauris Daiders B-LV 08. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV 09. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F 10. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV 11. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL 12. 14. Andreas Clohse-Andres Haller B-D 13. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL 14. 17. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST 15. 25. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A 16. 33. Christophe Cuche-Maxime Cuche CH-CH 17. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN 18. 37. Nick Janssens-Glennn Janssens B-B 19. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB 20. 24. Mike Keuben-Zac Snell NL-GB 21. 91. George Kinge-Ryan Humphrey GB-GB 22. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ 23. 26. Tobias Blank-Michael Klooz D-D 24. 303. Glenn Cools-Andy Schlinnertz B-B 25. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B 26. 59. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D 27. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL 28. 23. Jason van Daele-Ben van den Bogaart B-NL 29. 31. Julian Veldman-Jorit van der Putten NL-NL 30. 21. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL |
PL. NR. NAME NAT. 01. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F 02. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB 03. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV 04. 12. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 05. 15. Kristof Santermans-Lauris Daiders B-LV 06. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB 07. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL 08. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL 09. 37. Nick Janssens-Glennn Janssens B-B 10. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV 11. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F 12. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV 13. 17. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST 14. 24. Mike Keuben-Zac Snell NL-GB 15. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL 16. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B 17. 25. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A 18. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL 19. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN 20. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 21. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ 22. 22. Marcel Faustmann-Max Frech D-D 23. 303. Glenn Cools-Andy Schlinnertz B-B 24. 91. George Kinge-Ryan Humphrey GB-GB 25. 59. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D 26. 26. Tobias Blank-Michael Klooz D-D 27. 31. Julian Veldman-Jorit van der Putten NL-NL 28. 14. Andreas Clohse-Andres Haller B-D |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F WSP/Zabel 50 02. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV WHT/Husqvarna 42 03. 12. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH WSP/KTM 33 04. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB WSP/Zabel 33 05. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 33 06. 15. Kristof Santermans-Lauris Daiders B-LV WSP/Zabel 30 07. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/MEGA 24 08. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 24 09. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV VMC/Zabel 24 10. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F WSP/Zabel 22 11. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV VMC/Zabel 20 12. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 17 13. 37. Nick Janssens-Glennn Janssens B-B VMC/Zabel 15 14. 17. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST AYR/KTM 15 15. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 11 16. 25. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A VMC/Zabel 10 17. 14. Andreas Clohse-Andres Haller B-D VMC/Zabel 9 18. 24. Mike Keuben-Zac Snell NL-GB VMC/Husqvarna 8 19. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL VMC/Zabel 6 20. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM 6 21. 33. Christophe Cuche-Maxime Cuche CH-CH VMC/KTM 5 22. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel 5 23. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel 0 24. 22. Marcel Faustmann-Max Frech D-D VMC/Zabel 0 25. 303. Glenn Cools-Andy Schlinnertz B-B WSP/Zabel 0 26. 91. George Kinge-Ryan Humphrey GB-GB VMC/Zabel 0 27. 59. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D WSP/Zabel 0 28. 26. Tobias Blank-Michael Klooz D-D VMC/Zabel 0 29. 31. Julian Veldman-Jorit van der Putten NL-NL WHT/Husqvarna 0 30. 23. Jason van Daele-Ben van den Bogaart B-NL WHT/Husqvarna 0 31. 21. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 09. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV WHT/Husqvarna 02. 03. Stuart Brown-Joe Millard GB-GB WSP/Zabel 03. 12. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH WSP/KTM 04. 19. Arne Dierckens-Luc Rostingt B-F WSP/Zabel 05. 82. Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F WSP/Zabel 06. 37. Nick Janssens-Glennn Janssens B-B VMC/Zabel 07. 14. Andreas Clohse-Andres Haller B-D VMC/Zabel 08. 07. Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/MEGA 09. 49. Justin Keuben-Dion Rietman NL-NL VMC/Zabel 10. 21. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 11. 28. Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel 12. 59. Joachim Reimann-Philipp Reimann D-D WSP/Zabel To the last chance: 13. 98. Ijen Kops-Noah Kuipers NL-NL WSP/Husqvarna 14. 54. Adrian Peter-Patrick Leskow D-D WSP/Zabel 15. 72. Dan Foden-Scott Grahame GB-GB VMC/Zabel 16. 336. Dave op de Beeck-Ben Martens B-B WSP/Zabel 17. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 18. 123. Margo Sonn-Tanel Koiv EST-EST WSP/Husqvarna 19. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 20. 31. Julian Veldman-Jorit van der Putten NL-NL WHT/Husqvarna 21. 23. Jason van Daele-Ben van den Bogaart B-NL WHT/Husqvarna 22. 25. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A VMC/Zabel |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 08. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 02. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 03. 15. Kristof Santermans-Lauris Daiders B-LV WSP/Zabel 04. 29. Davy Sanders-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel 05. 11. Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV VMC/Zabel 06. 20. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM 07. 91. George Kinge-Ryan Humphrey GB-GB VMC/Zabel 08. 33. Christophe Cuche-Maxime Cuche CH-CH VMC/KTM 09. 24. Mike Keuben-Zac Snell NL-GB VMC/Husqvarna 10. 17. Kert Varik-Maarek Miil EST-EST AYR/KTM 11. 303. Glenn Cools-Andy Schlinnertz B-B WSP/Zabel 12. 26. Tobias Blank-Michael Klooz D-D VMC/Zabel To the last chance: 13. 71. Marcus Prokesch-Patrick Schmidt D-D WSP/Zabel 14. 117. Steven Deprez-Bjorn Serpieters B-B WSP/Kawasaki 15. 58. Lukas Pudlo-Vaclav Hotovy CZ-CZ WSP/Zabel 16. 99. Rene Stalman-Enrico Meulenbroek NL-NL WHT/Husqvarna 17. 13. Igor Rodionov-Bastien Chopin RUS-F WSP/Zabel 18. 51. Silvio Senz-Nick Maas D-NL VMC/Zabel 19. 22. Marcel Faustmann-Max Frech D-D VMC/Zabel DQ 48. Stan Goeyvaerts-Jimmy van Gennip B-NL WSP/Husqvarna DQ 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV VMC/Zabel |
||
Last Change: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 02. 23. Jason van Daele-Ben van den Bogaart B-NL WHT/Husqvarna 03. 16. Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 04. 31. Julian Veldman-Jorit van der Putten NL-NL WHT/Husqvarna 05. 25. Benjamin Weiss-Patrick Schneider A-A VMC/Zabel 06. 75. Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV VMC/Zabel Reserves: 07. 13. Igor Rodionov-Bastien Chopin RUS-F WSP/Zabel 08. 22. Marcel Faustmann-Max Frech D-D VMC/Zabel Not qualified: 09. 72. Dan Foden-Scott Grahame GB-GB VMC/Zabel 10. 71. Marcus Prokesch-Patrick Schmidt D-D WSP/Zabel 11. 54. Adrian Peter-Patrick Leskow D-D WSP/Zabel 12. 123. Margo Sonn-Tanel Koiv EST-EST WSP/Husqvarna 13. 98. Ijen Kops-Noah Kuipers NL-NL WSP/Husqvarna 14. 58. Lukas Pudlo-Vaclav Hotovy CZ-CZ WSP/Zabel 15. 336. Dave op de Beeck-Ben Martens B-B WSP/Zabel |
||
Secretary:
ST. CIRCUIT OLDEBROEK
Vierschotenweg 46b
8095 PR Oldebroek
The Netherlands
info@stichtingcircuitoldebroek.nl
http://www.stichtingcircuitoldebroek.nl/
Adress track:
Vreeweg 67a
8095PK Oldebroek
The Netherlands