World Championship Sidecarcross
|
09-Aug-2015 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV 02. 04. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL 03. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 04. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 05. 19. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens B-B 06. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL 07. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL 08. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL 09. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 10. 18. Kristof Santermans-Elvijs Mucenieks B-LV 11. 07. Jason van Daele-Kenny Boxtaele B-B 12. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN 13. 23. Nick Jarvis-Dan Chamberlain GB-GB 14. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 15. 57. Raido Riim-Arno Peever EST-EST 16. 73. Axel Richter-Stefan Nicke D-D 17. 40. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST 18. 30. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH 19. 711. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST 20. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV 21. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LV 22. 27. Andreas Clohse-Christian Verhagen B-NL 23. 25. Mike Keuben-Meinrad Schelbert NL-CH 24. 999. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT 25. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB 26. 85. Ular Karing-Krister Kindel EST-EST 27. 199. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 28. 500. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST 29. 69. Nick Uhlig-Marcus Richter D-D 30. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ |
PL. NR. NAME NAT. 01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV 02. 04. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL 03. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 04. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 05. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL 06. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB 07. 18. Kristof Santermans-Elvijs Mucenieks B-LV 08. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 09. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 10. 23. Nick Jarvis-Dan Chamberlain GB-GB 11. 27. Andreas Clohse-Christian Verhagen B-NL 12. 73. Axel Richter-Stefan Nicke D-D 13. 25. Mike Keuben-Meinrad Schelbert NL-CH 14. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL 15. 07. Jason van Daele-Kenny Boxtaele B-B 16. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ 17. 30. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH 18. 57. Raido Riim-Arno Peever EST-EST 19. 40. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST 20. 19. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens B-B 21. 711. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST 22. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV 23. 69. Nick Uhlig-Marcus Richter D-D 24. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 50 02. 04. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna 44 03. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 38 04. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 33 05. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 30 06. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL WSP/Zabel 30 07. 18. Kristof Santermans-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/KTM 25 08. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL WSP/Zabel 20 09. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 19 10. 23. Nick Jarvis-Dan Chamberlain GB-GB WHT/KTM 19 11. 19. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel 17 12. 07. Jason van Daele-Kenny Boxtaele B-B WHT/Husqvarna 16 13. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 15 14. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB WHT/Zabel 15 15. 73. Axel Richter-Stefan Nicke D-D WHT/Zabel 14 16. 27. Andreas Clohse-Christian Verhagen B-NL VMC/Zabel 10 17. 57. Raido Riim-Arno Peever EST-EST WSP/Zabel 9 18. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM 9 19. 25. Mike Keuben-Meinrad Schelbert NL-CH VMC/Zabel 8 20. 30. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 7 21. 40. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST AYR/KTM 6 22. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel 5 23. 711. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel 2 24. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV AYR/KTM 1 25. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LV WSP/Zabel 0 26. 69. Nick Uhlig-Marcus Richter D-D VMC/Mega 0 27. 999. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Husqvarna 0 28. 85. Ular Karing-Krister Kindel EST-EST AYR/KTM 0 29. 199. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS WSP/Zabel 0 30. 500. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 02. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 02. 04. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart B-NL WSP/Husqvarna 03. 03. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB WSP/Zabel 04. 19. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens B-B WSP/Zabel 05. 08. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 06. 23. Nick Jarvis-Dan Chamberlain GB-GB WHT/KTM 07. 07. Jason van Daele-Kenny Boxtaele B-B WHT/Husqvarna 08. 25. Mike Keuben-Meinrad Schelbert NL-CH VMC/Zabel 09. 69. Nick Uhlig-Marcus Richter D-D VMC/Mega 10. 33. Tomas Vejchoda-Jakub Vejchoda CZ-CZ WSP/Zabel 11. 711. Markus Normak-Karl-Albert Kasesalu EST-EST WSP/Zabel 12. 40. Argo Poldsaar-Ruslan Talf EST-EST AYR/KTM To the last chance: 13. 151. Renatas Jankauskas-Martynas Zaliauskas LT-LT AYR/Zabel 14. 30. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 15. 57. Raido Riim-Arno Peever EST-EST WSP/Zabel 16. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LV WSP/Zabel 17. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST WSP/Zabel |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 111. Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 02. 05. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 03. 12. Gert van Werven-Peter Beunk NL-NL WSP/Zabel 04. 16. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 05. 15. Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL WSP/Zabel 06. 27. Andreas Clohse-Christian Verhagen B-NL VMC/Zabel 07. 18. Kristof Santermans-Elvijs Mucenieks B-LV WSP/KTM 08. 199. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS WSP/Zabel 09. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin GB-GB WHT/Zabel 10. 73. Axel Richter-Stefan Nicke D-D WHT/Zabel 11. 999. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT WSP/Husqvarna 12. 45. Riku Kunnas-Lari Kunnas FIN-FIN WSP/KTM To the last chance: 13. 85. Ular Karing-Krister Kindel EST-EST AYR/KTM 14. 500. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 15. 20. Marcel Willemsen-Bart Sloot NL-NL WSP/Zabel 16. 107. Vytautas Racka-Andzej Racka LT-LT WSP/Zabel 17. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV AYR/KTM |
||
Last Change: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 37. Kert Varik-Haralds Kurpnieks EST-LV WSP/Zabel 02. 20. Marcel Willemsen-Bart Sloot NL-NL WSP/Zabel 03. 30. Kevin Battaglia-Philipp Furrer CH-CH VMC/KTM 04. 57. Raido Riim-Arno Peever EST-EST WSP/Zabel 05. 221. Janis Jegorovs-Peteris Jegorovs LV-LV AYR/KTM 06. 85. Ular Karing-Krister Kindel EST-EST AYR/KTM Reserves: 07. 500. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 08. 151. Renatas Jankauskas-Martynas Zaliauskas LT-LT AYR/Zabel |
||
Info:
BALTIC CUP FOUNDATION
88 Kr. Barona Str.
Riga 1001
Latvia
tel. +371 727 1263
fax. +371 727 1263
Email: bkf@avikoms.lv
Webpage: http://www.bkf.lv/index.php/eng