Sidecarcross of European Nations
|
23-September-2012 |
|
Race 1: (group A & B)
|
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 13. Etienne Bax-Kaspars Stupelis Netherlands WSP/Zabel 1 02. 14. Marcel Willemsen-Gertie Eggink Netherlands WSP/Zabel 2 03. 05. Janis Daiders-Lauris Daiders Latvia VMC/Zabel 3 04. 47. Jan Visscher-Jeroen Visscher Netherlands-2 VMC/Zabel 4 05. 07. Stuart Brown-Josh Chamberlain Great Britain VMC/Husaberg 5 06. 37. Valentin Giraud-Nicolas Musset France WHT/KTM 6 07. 23. Marco Happich-Martin Betschart Germany VMC/Zabel 7 08. 08. Richard Jenkins-Dan Chamberlain Great Britain WSP/Zabel 8 09. 46. Thijs Derks-Ben van de Bogaart Netherlands-2 EML/Zabel 9 10. 11. Lucas Cerny-Radek Musil Czech Republic MEFO/JAWA 10 11. 04. Arnolds Silis-Bruno Kaelin Latvia VMC/Zabel 11 12. 22. Martin Walter-Meinrad Schelbert Germany WHT/Zabel 12 13. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak Czech Republic MEFO/JAWA 13 14. 31. Vitautas Racka-Andziejus Racka Lithuania WSP/Zabel 14 15. 34. John Nielsen-Dennis Hanssen Denmark WSP/Zabel 15 16. 32. Liutauras Variokojis-Ilvars Skultans Lithuania VMC/KTM 16 17. 38. Martial Briens-Francis Blanco France WHT/Zabel 17 18. 29. Tanel Reesna-Ruslan Talf Estonia AYR/KTM 18 19. 28. Sergei Ivanov-Ahto Jalas Estonia AYR/KTM 19 20. 35. Frank Jorgensen-Dennis Hansen Denmark WSP/Husaberg 20 21. 41. Oleksandr Kryshtopa-Sergei Shylga Ukrain VMC/Zabel 21 22. 17. Robert Gustavsson-Ryan Humprey Sweden VMC/Zabel 22 23. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins Belgium VMC/KTM 23 24. 40. Dmytro Grychenuk-Oleksandr Lytovchenko Ukrain BSU/MTR 24 25. 16. Philip Stenborg-Christian Nilsson Sweden VMC/Zabel 25 |
||
Race 2: (group B & C) |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 15. Daniel Willemsen-Robbie Bax Netherlands WSP/Zabel 1 02. 03. Ben Adriaenssen-Sven Verbrugge Belgium VMC/KTM 2 03. 05. Janis Daiders-Lauris Daiders Latvia VMC/Zabel 3 04. 14. Marcel Willemsen-Gertie Eggink Netherlands WSP/Zabel 4 05. 23. Marco Happich-Martin Betschart Germany VMC/Zabel 5 06. 48. Marcel Grondman-Christian Verhagen Netherlands-2 VMC/Zabel 6 07. 08. Richard Jenkins-Dan Chamberlain Great Britain WSP/Zabel 7 08. 12. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 8 09. 06. Maris Rupeiks-Elvijs Mucenieks Latvia WSP/Zabel 9 10. 18. Henrik Soderqvist-Tim Gustavsson Sweden WSP/Zabel 10 11. 11. Lucas Cerny-Radek Musil Czech Republic MEFO/JAWA 11 12. 17. Robert Gustavsson-Ryan Humprey Sweden VMC/Zabel 12 13. 24. Marcel Faustmann-Konstantin Koch D-D VMC/Zabel 13 14. 30. Argo Poldsaar-Indrek Jalas Estonia AYR/KTM 14 15. 39. Florian Blanco-Vincent Blanco France VMC/Husaberg 15 16. 32. Liutauras Variokojis-Ilvars Skultans Lithuania VMC/KTM 16 17. 38. Martial Briens-Francis Blanco France WHT/Zabel 17 18. 33. Romas Kisunas-Martins Antons Lithuania AYR/Zabel 18 19. 42. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka Ukrain WSP/Zabel 19 20. 36. Arne Holm-Jesper Rasmussen Denmark WSP/Husaberg 20 21. 35. Frank Jorgensen-Dennis Hansen Denmark WSP/Husaberg 21 22. 41. Oleksandr Kryshtopa-Sergei Shylga Ukrain VMC/Zabel 22 23. 09. Daniel Millard-Joe Millard Great Britain WHT/Husaberg 23 24. 47. Jan Visscher-Jeroen Visscher Netherlands-2 VMC/Zabel 24 25. 29. Tanel Reesna-Ruslan Talf Estonia AYR/KTM 25 |
||
Race 3: (group A & C) |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 13. Etienne Bax-Kaspars Stupelis Netherlands WSP/Zabel 1 02. 03. Ben Adriaenssen-Sven Verbrugge Belgium VMC/KTM 2 03. 06. Maris Rupeiks-Elvijs Mucenieks Latvia WSP/Zabel 3 04. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins Belgium VMC/KTM 4 05. 18. Henrik Soderqvist-Tim Gustavsson Sweden WSP/Zabel 5 06. 09. Daniel Millard-Joe Millard Great Britain WHT/Husaberg 6 07. 12. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 7 08. 07. Stuart Brown-Josh Chamberlain Great Britain VMC/Husaberg 8 09. 16. Philip Stenborg-Christian Nilsson Sweden VMC/Zabel 9 10. 04. Arnolds Silis-Bruno Kaelin Latvia VMC/Zabel 10 11. 15. Daniel Willemsen-Robbie Bax Netherlands WSP/Zabel 11 12. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak Czech Republic MEFO/JAWA 12 13. 22. Martin Walter-Meinrad Schelbert Germany WHT/Zabel 13 14. 30. Argo Poldsaar-Indrek Jalas Estonia AYR/KTM 14 15. 24. Marcel Faustmann-Konstantin Koch D-D VMC/Zabel 15 16. 37. Valentin Giraud-Nicolas Musset France WHT/KTM 16 17. 31. Vitautas Racka-Andziejus Racka Lithuania WSP/Zabel 17 18. 34. John Nielsen-Dennis Hanssen Denmark WSP/Zabel 18 19. 42. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka Ukrain WSP/Zabel 19 20. 28. Sergei Ivanov-Ahto Jalas Estonia AYR/KTM 20 21. 36. Arne Holm-Jesper Rasmussen Denmark WSP/Husaberg 21 22. 33. Romas Kisunas-Martins Antons Lithuania AYR/Zabel 22 23. 48. Marcel Grondman-Christian Verhagen Netherlands-2 VMC/Zabel 23 24. 46. Thijs Derks-Ben van de Bogaart Netherlands-2 EML/Zabel 24 25. 40. Dmytro Grychenuk-Oleksandr Lytovchenko Ukrain BSU/MTR 25 26. 39. Florian Blanco-Vincent Blanco France VMC/Husaberg 26 |
||
Overall Position: (5 best results counts)
|
||
PL. Nation Points 01. Netherlands 9 02. Latvia 28 03. Great Britain 34 04. Czech Republic 48 05. Germany 50 06. Sweden 58 07. Netherlands-2 66 08. France 71 09. Lithuania 81 10. Estonia 85 11. Denmark 94 12. Ukrain 105 13. Belgium NS+31 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results (Best 2 result will be count )
|
||
Race A: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 13. Etienne Bax-Kaspars Stupelis Netherlands WSP/Zabel 02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins Belgium VMC/KTM 03. 16. Philip Stenborg-Christian Nilsson Sweden VMC/Zabel 04. 04. Arnolds Silis-Bruno Kaelin Latvia VMC/Zabel 05. 07. Stuart Brown-Josh Chamberlain Great Britain VMC/Husaberg 06. 46. Thijs Derks-Ben van de Bogaart Netherlands-2 EML/Zabel 07. 37. Valentin Giraud-Nicolas Musset France WHT/KTM 08. 22. Martin Walter-Meinrad Schelbert Germany WHT/Zabel 09. 31. Vitautas Racka-Andziejus Racka Lithuania WSP/Zabel 10. 34. John Nielsen-Dennis Hanssen Denmark WSP/Zabel 11. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak Czech Republic MEFO/JAWA 12. 40. Dmytro Grychenuk-Oleksandr Lytovchenko Ukrain BSU/MTR 13. 28. Sergei Ivanov-Ahto Jalas Estonia AYR/KTM |
||
Race B: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 14. Marcel Willemsen-Gertie Eggink Netherlands WSP/Zabel 02. 05. Janis Daiders-Lauris Daiders Latvia VMC/Zabel 03. 47. Jan Visscher-Jeroen Visscher Netherlands-2 VMC/Zabel 04. 23. Marco Happich-Martin Betschart Germany VMC/Zabel 05. 08. Richard Jenkins-Dan Chamberlain Great Britain WSP/Zabel 06. 17. Robert Gustavsson-Ryan Humprey Sweden VMC/Zabel 07. 02. Jan Hendrickx-Henry van de Wiel Belgium VMC/Zabel 08. 11. Lucas Cerny-Radek Musil Czech Republic MEFO/JAWA 09. 29. Tanel Reesna-Ruslan Talf Estonia AYR/KTM 10. 38. Martial Briens-Francis Blanco France WHT/Zabel 11. 32. Liutauras Variokojis-Ilvars Skultans Lithuania VMC/KTM 12. 41. Oleksandr Kryshtopa-Sergei Shylga Ukrain VMC/Zabel 13. 35. Frank Jorgensen-Dennis Hansen Denmark WSP/Husaberg |
||
Race C: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 15. Daniel Willemsen-Robbie Bax Netherlands WSP/Zabel 02. 03. Ben Adriaenssen-Sven Verbrugge Belgium VMC/KTM 03. 06. Maris Rupeiks-Elvijs Mucenieks Latvia WSP/Zabel 04. 09. Daniel Millard-Joe Millard Great Britain WHT/Husaberg 05. 48. Marcel Grondman-Christian Verhagen Netherlands-2 VMC/Zabel 06. 12. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 07. 30. Argo Poldsaar-Indrek Jalas Estonia AYR/KTM 08. 39. Florian Blanco-Vincent Blanco France VMC/Husaberg 09. 24. Marcel Faustmann-Konstantin Koch D-D VMC/Zabel 10. 33. Romas Kisunas-Martins Antons Lithuania AYR/Zabel 11. 42. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka Ukrain WSP/Zabel 12. 36. Arne Holm-Jesper Rasmussen Denmark WSP/Husaberg 13. 18. Henrik Soderqvist-Tim Gustavsson Sweden WSP/Zabel |
||
Qualification results: | ||
PL. Nation Points 01. Netherlands 2 02. Belgium 4 03. Latvia 5 04. Netherlands 2 8 05. Great Britain 9 06. Sweden 9 07. Germany 12 08. Czech Republic 14 09. France 15 10. Estonia 16 11. Lithuania 19 12. Denmark 22 13. Ukrain 23 |
||
View Worldchampionship Sidecarcross 2012 in a larger map
Info:
Secretariat:
H. Pouwels
Duiker 45
5345 RG Oss
Netherlands
Tel. +31 412 648 553
Fax +31 412 648 214
E-mail info@motorcluboss.nl