World Championship Sidecarcross
|
03-April-2011 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 02. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 03. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 04. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 05. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 06. 05. Maris Rupeiks-Elvis Mucenieks LV-LV 07. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 08. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 09. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 10. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 11. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D 12. 49. Steven France-Stewart France GB-GB 13. 27. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB 14. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL 15. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 16. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 17. 23. Henrik Soderqvist-Juho Saloniemi S-FIN 18. 29. Benjamin Daniel- Dominique Desplace F-F 19. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB 20. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB 21. 116. Bjorn Roes-Peter Beunk NL-NL 22. 30. Carlo van Duijnhoven-Dagwin Sabbe NL-B 23. 42. Martin Walter-Andre Saam D-D 24. 82. Frank de Groodt-Bram Verbrugghe B-B 25. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 26. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F 27. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ DQ 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B DNS 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL DNS 28. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL DNS 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB |
PL. NR. NAME NAT. 01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 02. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 03. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 04. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 05. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 06. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F 07. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL 08. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 09. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 10. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 11. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB 12. 05. Maris Rupeiks-Elvis Mucenieks LV-LV 13. 42. Martin Walter-Andre Saam D-D 14. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 15. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 16. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 17. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D 18. 27. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB 19. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB 20. 82. Frank de Groodt-Bram Verbrugghe B-B 21. 116. Bjorn Roes-Peter Beunk NL-NL 22. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB 23. 29. Benjamin Daniel- Dominique Desplace F-F 24. 49. Steven France-Stewart France GB-GB 25. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 26. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 27. 30. Carlo van Duijnhoven-Dagwin Sabbe NL-B 28. 23. Henrik Soderqvist-Juho Saloniemi S-FIN 29. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 30. 41. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 45 02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/Zabel 43 03. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 38 04. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 34 05. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 25 06. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/Zabel 25 07. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 25 08. 05. Maris Rupeiks-Elvis Mucenieks LV-LV WSP/Zabel 24 09. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B WSP/Zabel 22 10. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL EML/Husaberg 21 11. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 20 12. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F VMC/KTM 15 13. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM 14 14. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 11 15. 27. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB WSP/Zabel 11 16. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 11 17. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB MEFO/Husaberg 10 18. 49. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Husaberg 9 19. 42. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 8 20. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 7 21. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 6 22. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 5 23. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 4 24. 23. Henrik Soderqvist-Juho Saloniemi S-FIN VMC/Husaberg 4 25. 29. Benjamin Daniel- Dominique Desplace F-F WSP/Zabel 3 26. 82. Frank de Groodt-Bram Verbrugghe B-B AYR/Zabel 1 27. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 1 28. 116. Bjorn Roes-Peter Beunk NL-NL VMC/Zabel 0 29. 30. Carlo van Duijnhoven-Dagwin Sabbe NL-B VMC/Zabel 0 30. 41. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH VMC/Honda 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 02. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 03. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/Zabel 04. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 05. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL EML/Husaberg 06. 05. Maris Rupeiks-Elvis Mucenieks LV-LV WSP/Zabel 07. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB MEFO/Husaberg 08. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 09. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 10. 23. Henrik Soderqvist-Juho Saloniemi S-FIN VMC/Husaberg 11. 27. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB WSP/Zabel 12. 29. Benjamin Daniel- Dominique Desplace F-F WSP/Zabel To the last chance: 13. 49. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Husaberg 14. 41. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH VMC/Honda 15. 170. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S VMC/Husaberg 16. 68. Benny Cle-Jan Bielen B-B VMC/Zabel 17. 64. Magnus Birgersson-Johanna Strandberg S-S MEFO/Husaberg 18. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 19. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B WSP/Zabel 20. 83. Paul Pelling-Chris Pannell GB-GB VMC/JAWA 21. 114. Jeroen Hoppen-Bjorn Dinkelman NL-NL WHT/Zabel 22. 55. Boudewijn Gommeren-Edouard Chereau B-F Bastech/KTM 23. 81. Luc van der Schraelen-Jonas Vanuytsel B-B VMC/KTM |
||
Quali race 2: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/Zabel 03. 28. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 04. 30. Carlo van Duijnhoven-Dagwin Sabbe NL-B VMC/Zabel 05. 24. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 06. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 07. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 08. 42. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 09. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM 10. 116. Bjorn Roes-Peter Beunk NL-NL VMC/Zabel 11. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 12. 82. Frank de Groodt-Bram Verbrugghe B-B AYR/Zabel To the last chance: 13. 66. Davy Maris-Matthieu Calleau B-F VMC/Zabel 14. 94. Georg Muller-Tobias Lange D-D VMC/Husaberg 15. 57. Sonnie Folkesson-Pierre Collin S-S WSP/Zabel 16. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 17. 73. Fabian Hertfelder-Matias Walser B-A VMC/Zabel 18. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F VMC/KTM 19. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 20. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 21. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 22. 16. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D WHT/Zabel |
||
Last Change: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B WSP/Zabel 02. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 03. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 04. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 05. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F VMC/KTM 06. 49. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Husaberg Reserves: 07. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 08. 41. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH VMC/Honda Not qualified: 09. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 10. 66. Davy Maris-Matthieu Calleau B-F VMC/Zabel 11. 114. Jeroen Hoppen-Bjorn Dinkelman NL-NL WHT/Zabel 12. 16. Thomas Morch-Stefan Nicke D-D WHT/Zabel 13. 68. Benny Cle-Jan Bielen B-B VMC/Zabel 14. 83. Paul Pelling-Chris Pannell GB-GB VMC/JAWA 15. 55. Boudewijn Gommeren-Edouard Chereau B-F Bastech/KTM 16. 94. Georg Muller-Tobias Lange D-D VMC/Husaberg 17. 73. Fabian Hertfelder-Matias Walser B-A VMC/Zabel 18. 57. Sonnie Folkesson-Pierre Collin S-S WSP/Zabel 19. 64. Magnus Birgersson-Johanna Strandberg S-S MEFO/Husaberg 20. 170. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S VMC/Husaberg |
||
Info:
Secretariat:H. Pouwels
Duiker 45
5345 RG Oss
Netherlands
Tel. +31 412 648 553
Fax +31 412 648 214
E-mail info@motorcluboss.nl
http://www.motorcluboss.nl