World Championship Sidecarcross
|
12-September-2010
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 03. 19. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 04. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 05. 111. Daniel Willemsen-Dagwin Sabbe NL-B 06. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 07. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 08. 11. Peter Steegmans-Guenady Auvray B-B 09. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 10. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 11. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 12. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 13. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 14. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 15. 26. Benjamin Daniel- Edouard Chereau F-F 16. 58. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB 17. 77. Kristof Santermans-Elvis Mucenieks B-LV 18. 25. Kevin Bitsche-Meinrad Schelbert A-CH 19. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 20. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 21. 86. Roland Suter-Sandro Micheletto CH-CH 22. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B 23. 118. Paul Pelling-Stewart France GB-GB 24. 172. Sonnie Folkesson-Tim Gustavsson S-S 25. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D 26. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH 27. 75. Scott Wilkinson-Josh Chamberlain GB-GB 28. 72. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB 29. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 30. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL |
PL. NR. NAME NAT. 01. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 02. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 03. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 04. 19. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 05. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 06. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 07. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 08. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 09. 111. Daniel Willemsen-Dagwin Sabbe NL-B 10. 75. Scott Wilkinson-Josh Chamberlain GB-GB 11. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 12. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 13. 26. Benjamin Daniel- Edouard Chereau F-F 14. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH 15. 77. Kristof Santermans-Elvis Mucenieks B-LV 16. 72. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB 17. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 18. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 19. 25. Kevin Bitsche-Meinrad Schelbert A-CH 20. 86. Roland Suter-Sandro Micheletto CH-CH 21. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D 22. 118. Paul Pelling-Stewart France GB-GB 23. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B 24. 172. Sonnie Folkesson-Tim Gustavsson S-S 25. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 26. 58. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB 27. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 28. 11. Peter Steegmans-Guenady Auvray B-B |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 47 02. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 40 03. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 39 04. 19. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S MEFO/Husaberg 38 05. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 35 06. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 30 07. 111. Daniel Willemsen-Dagwin Sabbe NL-B WSP/Zabel 28 08. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 27 09. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 19 10. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WHT/Zabel 16 11. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 15 12. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 15 13. 26. Benjamin Daniel- Edouard Chereau F-F WSP/Husaberg 14 14. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 13 15. 11. Peter Steegmans-Guenady Auvray B-B WSP/KTM 13 16. 75. Scott Wilkinson-Josh Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 11 17. 77. Kristof Santermans-Elvis Mucenieks B-LV VMC/Zabel 10 18. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 8 19. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH VMC/KTM 7 20. 25. Kevin Bitsche-Meinrad Schelbert A-CH EML/Husaberg 5 21. 72. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/KTM 5 22. 58. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 5 23. 86. Roland Suter-Sandro Micheletto CH-CH VMC/Zabel 1 24. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 1 25. 118. Paul Pelling-Stewart France GB-GB VMC/Husqvarna 0 26. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B Bastech/KTM 0 27. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 0 28. 172. Sonnie Folkesson-Tim Gustavsson S-S MEFO/KTM 0 29. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 0 |
||
Pictures by: |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 111. Daniel Willemsen-Dagwin Sabbe NL-B WSP/Zabel 02. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 03. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 04. 11. Peter Steegmans-Guenady Auvray B-B WSP/KTM 05. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 06. 19. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S MEFO/Husaberg 07. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 08. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 09. 77. Kristof Santermans-Elvis Mucenieks B-LV VMC/Zabel 10. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 11. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 12. 72. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/KTM To the last chance: 13. 86. Roland Suter-Sandro Micheletto CH-CH VMC/Zabel 14. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 15. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B Bastech/KTM 16. 131. Benny Cle-Louis Eggers B-B VMC/Zabel 17. 85. Robert Diblik-Jan Hanulik CR-CR VMC/Zabel 18. 96. Luc van der Schraelen-Yan Herygers B-B VMC/KTM 19. 120. Arne Holm-Jesper Rasmussen DK-DK WSP/Husaberg 20. 70. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S MEFO/MTR 21. 78. Tobias Grund- Raphael Markert D-D MEFO/Husqvarna |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 03. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 04. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 05. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 06. 75. Scott Wilkinson-Josh Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 07. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 08. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 09. 26. Benjamin Daniel- Edouard Chereau F-F WSP/Husaberg 10. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WHT/Zabel 11. 58. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 12. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH VMC/KTM To the last chance: 13. 118. Paul Pelling-Stewart France GB-GB VMC/Husqvarna 14. 20. Martin Walter-Thomas Weinmann D-D WHT/Husaberg 15. 172. Sonnie Folkesson-Tim Gustavsson S-S MEFO/KTM 16. 113. Partick Girardin-Loic Chene F-F VMC/Zabel 17. 81. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F MEFO/Husaberg 18. 25. Kevin Bitsche-Meinrad Schelbert A-CH EML/Husaberg 19. 191. Davy Maris-Mathias Walser B-A VMC/Zabel 20. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 20. Martin Walter-Thomas Weinmann D-D WHT/Husaberg 02. 25. Kevin Bitsche-Meinrad Schelbert A-CH EML/Husaberg 03. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 04. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 05. 86. Roland Suter-Sandro Micheletto CH-CH VMC/Zabel 06. 118. Paul Pelling-Stewart France GB-GB VMC/Husqvarna Reserves: 07. 172. Sonnie Folkesson-Tim Gustavsson S-S MEFO/KTM 08. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B Bastech/KTM Not qualified: 09. 85. Robert Diblik-Jan Hanulik CR-CR VMC/Zabel 10. 113. Partick Girardin-Loic Chene F-F VMC/Zabel 11. 81. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F MEFO/Husaberg 12. 131. Benny Cle-Louis Eggers B-B VMC/Zabel 13. 191. Davy Maris-Mathias Walser B-A VMC/Zabel 14. 70. Jimmy Pettersson-Charlotte Arsveldt S-S MEFO/MTR 15. 120. Arne Holm-Jesper Rasmussen DK-DK WSP/Husaberg |
||
Info
MSC Wieslauftal
Alter Rathausplatz 4
73635 Rudersberg
GERMANY
tel. +49 7183 7851
fax. +49 7183 3131
Email info@msc-wieslauftal.de
http://www.msc-wieslauftal.de