World Championship Sidecarcross
|
15-August-2010
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 03. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 04. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 05. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 06. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 07. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS 08. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 09. 03. Janis Daiders-Elvijs Mucenieks LV-LV 10. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA 11. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV 12. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL 13. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST 14. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 15. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ 16. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST 17. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT 18. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 19. 97b Ilia Smagin-Sergey Leys RUS-RUS 20. 64. Petro Gorbatenko-Volodumyr Slobodianuk UA-UA 21. 106. Alexander Anohkin-Artim Alimkin RUS-RUS DQ 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B |
PL. NR. NAME NAT. 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 03. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 04. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 05. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 06. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 07. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 08. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 09. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS 10. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST 11. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL 12. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV 13. 105. Marat Schafigulin-Alexander Bukin RUS-RUS 14. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 15. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST 16. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ 17. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA 18. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT 19. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 47 02. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 45 03. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 42 04. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 32 05. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 32 06. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 30 07. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS KTM 26 08. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 20 09. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL AYR/KTM 19 10. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV VMC/Zabel 19 11. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 18 12. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST VMC/KTM 16 13. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA WSP/KTM 15 14. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 15 15. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 14 16. 03. Janis Daiders-Elvijs Mucenieks LV-LV VMC/KTM 12 17. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg 11 18. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 10 19. 105. Marat Schafigulin-Alexander Bukin RUS-RUS ? 8 20. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT AYR/KTM 7 21. 97b Ilia Smagin-Sergey Leys RUS-RUS KTM 2 22. 64. Petro Gorbatenko-Volodumyr Slobodianuk UA-UA VMC/Zabel 1 23. 106. Alexander Anohkin-Artim Alimkin RUS-RUS KTM 0 |
||
Pictures by: |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 2.03,255 02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 2.04,240 03. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 2.05,339 04. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 2.05,388 05. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 2.05,787 06. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 2.06,729 07. 03. Janis Daiders-Elvijs Mucenieks LV-LV VMC/KTM 2.06,775 08. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 2.06,798 09. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 2.07,317 10. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA WSP/KTM 2.08,367 11. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV VMC/Zabel 2.09,092 12. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 2.09,113 13. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 2.09,947 14. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 2.10,341 15. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS KTM 2.11,183 16. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST VMC/KTM 2.13,351 17. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL AYR/KTM 2.16,786 18. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT AYR/KTM 2.20,545 19. 105. Marat Schafigulin-Alexander Bukin RUS-RUS 2.21,797 20. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 2.23,587 21. 97b Ilia Smagin-Sergey Leys RUS-RUS KTM 2.33,402 22. 64. Petro Gorbatenko-Volodumyr Slobodianuk UA-UA VMC/Zabel 2.37,519 23. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg 2.41,044 24. 106. Alexander Anohkin-Artim Alimkin RUS-RUS KTM 0.00,000 |
||
only 1 group – 24 teams present | ||
Info
MFPO
Tel. +7 9273693051
fax.+78412 525352
email: mfpo@rambler.ru or mfpo@sura.ru
Hotels:
Russia Hotel
Moskovskaya Street 71
440600 Penza
Tel. +7 8412 595579
Penza Hotel
Slavy Street 10
440600 Penza
Tel. +7 8412 564609 or +7 8412 524132
Dlya Vas Hotel
3 Rakhmaninov street,
440060 Penza
tel. +7 8412 446822
Penza has an airport with connecting flights to Moscow