World Championship Sidecarcross
|
04-July-2010
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 02. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 03. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 04. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 05. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 06. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 07. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 08. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 09. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 10. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 11. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 12. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 13. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH 14. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 15. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 16. 151. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 17. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 18. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 19. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B 20. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV 21. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F 22. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB 23. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 24. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 25. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 26. 116. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL 27. 20. Martin Walter-Thomas Weinmann D-D 28. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB 29. 53. Dorian Boileau-Paul Fessard F-F 30. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 03. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 04. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 05. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 06. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 07. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 08. 20. Martin Walter-Thomas Weinmann D-D 09. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 10. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 11. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 12. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 13. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 14. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 15. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 16. 26. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F 17. 116. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL 18. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 19. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 20. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV 21. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F 22. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB 23. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 24. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH 25. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B 26. 151. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 27. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 28. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 43 02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 40 03. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 40 04. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 30 05. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 28 06. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 27 07. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 25 08. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 24 09. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 23 10. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 22 11. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 22 12. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B WSP/KTM 22 13. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 17 14. 20. Martin Walter-Thomas Weinmann D-D WHT/Zabel 13 15. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 12 16. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 10 17. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WHT/Zabel 10 18. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 8 19. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH VMC/KTM 8 20. 26. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F WSP/Husaberg 5 21. 151. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F VMC/Beta 5 22. 116. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 4 23. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV AYR/KTM 2 24. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B VMC/Zabel 2 25. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F Mefo/KTM 0 26. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB VMC/Husaberg 0 27. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 0 28. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/Zabel 0 29. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 0 30. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 0 31. 53. Dorian Boileau-Paul Fessard F-F VMC/Husaberg 0 32. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 0 |
||
Pictures by: |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 03. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B WSP/KTM 04. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 05. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 06. 20. Martin Walter-Thomas Weinmann D-D WHT/Zabel 07. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 08. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 09. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 10. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH VMC/KTM 11. 151. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F VMC/Beta 12. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV AYR/KTM To the last chance: 13. 26. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F WSP/Husaberg 14. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 15. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B Bastech/KTM 16. 94. Georg Muller-Ulrich Gilsing D-D VMC/Husaberg 17. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 18. 96. Luc van der Schraelen-Yan Herygers B-B VMC/KTM 19. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/Zabel 20. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 21. 191. Davy Maris-Bruno Kaelin B-CH VMC/Zabel 22. 99. Geert Devoldre-Jacques Pillier B-F EML/Husaberg 23. 72. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/KTM |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 02. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 03. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 04. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 05. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 06. 53. Dorian Boileau-Paul Fessard F-F VMC/Husaberg 07. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B VMC/Zabel 08. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 09. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 10. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 11. 116. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 12. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB VMC/Husaberg To the last chance: 13. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F Mefo/KTM 14. 118. Paul Pelling-Stewart France GB-GB VMC/Husqvarna 15. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 16. 131. Benny Cle-Louis Eggers B-B VMC/Zabel 17. 44. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D VMC/Zabel 18. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg 19. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 20. 78. Tobias Grund- Raphael Markert D-D MEFO/Husqvarna 21. 70. Jimmy Pettersson-Chartlotte Arsveldt S-S MEFO/MTR 22. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 23. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WHT/Zabel |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 02. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 03. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 04. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/Zabel 05. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F Mefo/KTM 06. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WHT/Zabel Reserves: 07. 26. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F WSP/Husaberg 08. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg Not qualified: 09. 78. Tobias Grund- Raphael Markert D-D MEFO/Husqvarna 10. 72. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/KTM 11. 118. Paul Pelling-Stewart France GB-GB VMC/Husqvarna 12. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 13. 191. Davy Maris-Bruno Kaelin B-CH VMC/Zabel 14. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B Bastech/KTM 15. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 16. 94. Georg Muller-Ulrich Gilsing D-D VMC/Husaberg 17. 44. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D VMC/Zabel 18. 131. Benny Cle-Louis Eggers B-B VMC/Zabel 19. 96. Luc van der Schraelen-Yan Herygers B-B VMC/KTM 20. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg 21. 70. Jimmy Pettersson-Chartlotte Arsveldt S-S MEFO/MTR 22. 99. Geert Devoldre-Jacques Pillier B-F EML/Husaberg |
||
Info
MC MAASLAND
Mr. Soors Jacky
Muizendijkstraat 28
3960 Bree
Belgium
tel. +32 89 471 771
fax. +32 89 471 771
Email: jackysoors@euphonynet.be