World Championship Sidecarcross
|
05-April-2010 (Eastern Monday)
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 03. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 04. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 05. 24. Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH 06. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 07. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 08. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 09. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 10. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 11. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 12. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 13. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 14. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 15. 73. Maikel Kuster-Wilfried Keuben NL-NL 16. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 17. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 18. 30. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 19. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB 20. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 21. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B 22. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB 23. 39. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN 24. 60. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST 25. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 26. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 27. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 28. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 29. 99. Geert Devoldre-Jacques Pillier B-F 30. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S |
PL. NR. NAME NAT. 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 02. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 03. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 04. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 05. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 06. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 07. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 08. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 09. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 10. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 11. 73. Maikel Kuster-Wilfried Keuben NL-NL 12. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 13. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 14. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL 15. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB 16. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 17. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 18. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB 19. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 20. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 21. 39. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN 22. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 23. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 24. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B 25. 99. Geert Devoldre-Jacques Pillier B-F 26. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 27. 30. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 28. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 29. 53. Dorian Boileau-Paul Fessard F-F 30. 24. Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 50 02. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 40 03. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 40 04. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL EML/Zabel 38 05. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 31 06. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 27 07. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 27 08. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 26 09. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 23 10. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 21 11. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 18 12. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 18 13. 73. Maikel Kuster-Wilfried Keuben NL-NL VMC/Zabel 16 14. 24. Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH WSP/Zabel 16 15. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 8 16. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 8 17. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 8 18. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 6 19. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 5 20. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 4 21. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/Zabel 4 22. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB VMC/Husaberg 3 23. 30. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/KTM 3 24. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 2 25. 39. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN VMC/Zabel 0 26. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B VMC/Zabel 0 27. 60. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST AYR/KTM 0 28. 99. Geert Devoldre-Jacques Pillier B-F EML/Husaberg 0 29. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 0 30. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 0 31. 53. Dorian Boileau-Paul Fessard F-F VMC/Husaberg 0 |
||
Pictures by: |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 111 Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 02. 3 Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 03. 1 Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 04. 7 Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 05. 11 Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 06. 24 Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH WSP/Zabel 07. 73 Maikel Kuster-Wilfried Keuben NL-NL VMC/Zabel 08. 9 Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 09. 27 Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 10. 21 Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 11. 39 Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN VMC/Zabel 12. 48 Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR To the last chance: 13. 33 Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 14. 60 Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST AYR/KTM 15. 67 Robert Topp-Mike Geraghty GB-GB VMC/KTM 16. 52 Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 17. 191 Davy Maris-Robbie Bax B-NL VMC/Zabel 18. 43 Argo Poldsaar-Indrek Aljes EST-EST AYR/KTM 19. 68 Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 20. 117 Mareen Bruil- Mark Steenbergen NL-NL VMC/KTM 21. 100 Jeroen Hoppen-Bjorn Dinkelman NL-NL WHT/Zabel 22. 96 Luc van der Schraelen-Yan Herygers B-B VMC/KTM 23. 58 Nick Jarvis-Ryan Humphries GB-GB VMC/KTM 24. 17 Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 25. 107 Robert Vels-Bart Notten NL-NL VMC/Yamaha 26. 118 Paul Pelling-Stewart France GB-GB VMC/Husqvarna |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 8 Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL EML/Zabel 02. 18 Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 03. 4 Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 04. 2 Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 05. 49 Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 06. 38 Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/Zabel 07. 15 Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 08. 6 Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 09. 69 Steven France-Lee Machin GB-GB VMC/Husaberg 10. 30 Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/KTM 11. 71 John Watson-Dagwin Sabbe GB-B VMC/Zabel 12. 99 Geert Devoldre-Jacques Pillier B-F EML/Husaberg To the last chance: 13. 10 Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 14. 44 Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D VMC/Zabel 15. 66 Durk Jan Tjoelker-Gerco Cloo NL-NL VMC/Zabel 16. 94 Georg Muller-Ulrich Gilsing D-D VMC/Husaberg 17. 25 Kevin Bitsche-Mathias Walser A-A EML/Husaberg 18. 131 Benny Cle-Louis Eggers B-B VMC/Zabel 19. 129 Bjorn Roes-Bart Roenhorst NL-NL VMC/Honda 20. 53 Dorian Boileau-Paul Fessard F-F VMC/Husaberg 21. 41 Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 22. 23 Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV AYR/KTM 23. 84 Andy Burgler-Marc van Deutekom CH-NL VMC/KTM 24. 59 Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 10 Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 02. 33 Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 03. 17 Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 04. 41 Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 05. 60 Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST AYR/KTM 06. 52 Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel Reserves: 07. 53 Dorian Boileau-Paul Fessard F-F VMC/Husaberg 08. 44 Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D VMC/Zabel Not qualified: 09. 191 Davy Maris-Robbie Bax B-NL VMC/Zabel 10. 43 Argo Poldsaar-Indrek Aljes EST-EST AYR/KTM 11. 25 Kevin Bitsche-Mathias Walser A-A EML/Husaberg 12. 58 Nick Jarvis-Ryan Humphries GB-GB VMC/KTM 13. 84 Andy Burgler-Marc van Deutekom CH-NL VMC/KTM 14. 118 Paul Pelling-Stewart France GB-GB VMC/Husqvarna 15. 129 Bjorn Roes-Bart Roenhorst NL-NL VMC/Honda 16. 131 Benny Cle-Louis Eggers B-B VMC/Zabel 17. 67 Robert Topp-Mike Geraghty GB-GB VMC/KTM 18. 100 Jeroen Hoppen-Bjorn Dinkelman NL-NL WHT/Zabel 19. 94 Georg Muller-Ulrich Gilsing D-D VMC/Husaberg 20. 66 Durk Jan Tjoelker-Gerco Cloo NL-NL VMC/Zabel 21. 68 Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 22. 96 Luc van der Schraelen-Yan Herygers B-B VMC/KTM 23. 117 Mareen Bruil- Mark Steenbergen NL-NL VMC/KTM |
||
Info
Secretary:
ST. CIRCUIT OLDEBROEK
Vierschotenweg 46b
8095 PR Oldebroek
The Netherlands
info@stichtingcircuitoldebroek.nl
http://www.stichtingcircuitoldebroek.nl/
Adress track:
Vreeweg 67a
8095PK Oldebroek
The Netherlands