World Championship Sidecarcross
|
19-July-2009
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 03. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 05. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 06. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 07. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 08. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 09. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 10. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 11. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 12. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D 13. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL 14. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 15. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 16. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 17. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 18. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 19. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST 20. 116. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ 21. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B 22. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F 23. 28. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D 24. 103. Jurgen Blank-Bruno Kaelin D-CH 25. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL 26. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A 27. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 28. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 29. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S 30. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F |
PL. NR. NAME NAT. 01. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 02. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 03. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 04. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 05. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 06. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 07. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 08. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 09. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 10. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 11. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 12. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 13. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 14. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D 15. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 16. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 17. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST 18. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL 19. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 20. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 21. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F 22. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL 23. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A 24. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 25. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB 26. 103. Jurgen Blank-Bruno Kaelin D-CH 27. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S 28. 28. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D 29. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B 30. 116. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 47 02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 40 03. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 38 04. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 35 05. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 33 06. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 25 07. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 25 08. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 25 09. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 24 10. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 23 11. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 22 12. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 21 13. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WSP/Zabel 18 14. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 15 15. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 15 16. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 11 17. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B WSP/Zabel 10 18. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 6 19. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 5 20. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 1 21. 116. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ NMP/KTM 1 22. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F Mefo/JAWA 0 23. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL WSP/MTR 0 24. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A WSP/Zabel 0 25. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 0 26. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 0 27. 103. Jurgen Blank-Bruno Kaelin D-CH VMC/Zabel 0 28. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/KTM 0 29. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B VMC/Zabel 0 30. 28. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D NMP/JF 0 31. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F MEFO/JAWA 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 02. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 03. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 05. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 06. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 07. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 08. 18. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WSP/Zabel 09. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B VMC/Zabel 10. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/KTM 11. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 12. 103. Jurgen Blank-Bruno Kaelin D-CH VMC/Zabel To the last chance: 13. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 14. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F Mefo/JAWA 15. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 16. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 17. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL VMC/MTR 18. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 19. 113. Partick Girardin-Dominique Desplaces F-F VMC/Zabel |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 02. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 03. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 04. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 05. 116. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ NMP/KTM 06. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 07. 28. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D NMP/JF 08. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 09. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 10. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 11. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A WSP/Zabel 12. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B WSP/Zabel To the last chance: 13. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F MEFO/JAWA 14. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 15. 71. Mark Kinge-Kev Foyle GB-GB WSP/Husaberg 16. 94. Georg Muller-Mathias Walser D-D Husaberg 17. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ MEFO/Zabel 18. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL WSP/MTR 19. 86. Michal Hodges-Charlie Ide GB-GB VMC/MTH |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F MEFO/JAWA 02. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 03. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 04. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 05. 65. Jean Marie Ains-Matthieu Cailleau F-F Mefo/JAWA 06. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL WSP/MTR Reserves: 07. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 08. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel Not qualified: 09. 71. Mark Kinge-Kev Foyle GB-GB WSP/Husaberg 10. 94. Georg Muller-Mathias Walser D-D Husaberg 11. 86. Michal Hodges-Charlie Ide GB-GB VMC/MTH 12. 113. Partick Girardin-Dominique Desplaces F-F VMC/Zabel |
||
Info
MSC Straßbessenbach
Brunhilde Seubert
Hirtenweg 10
63808 Haibach
Germany
Tel. +49 6021 69780
Fax. +49 6021 66500
Mail. msc-seubert@t-online.de
Webpage: http://www.msc-strassbessenbach.de/