World Championship Sidecarcross
|
24-May-2009
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 03. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 04. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 06. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH 08. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 09. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F 10. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 11. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH 12. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D 13. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL 14. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL 15. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST 16. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN 17. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT 18. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 19. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA 20. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 21. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST 22. 93. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko UA-UA 23. 90. Valeriye Starchenko-Evhen Potanin UA-UA 24. 159. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka UKR-UKR 25. 79. Evgeny Scherbinin-Sergey Sosnovskikh RUS-RUS 26. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 02. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 06. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH 08. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 09. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F 10. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 11. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D 12. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH 13. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 14. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL 15. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL 16. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST 17. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN 18. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT 19. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA 20. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST 21. 93. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko UA-UA 22. 90. Valeriye Starchenko-Evhen Potanin UA-UA 23. 91. Vasyl Kolisnichenko-Tyhoniuk UA-UA 24. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ 25. 79. Evgeny Scherbinin-Sergey Sosnovskikh RUS-RUS |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 50 02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 42 03. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 35 04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 33 05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 32 06. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 29 07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH WSP/KTM 28 08. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 26 09. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F VMC/Zabel 24 10. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 23 11. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 19 12. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 19 13. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel 19 14. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL MEFO 15 15. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 13 16. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 11 17. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 9 18. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT AYR/KTM 7 19. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA BSU/MTH 4 20. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 3 21. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 1 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 2.00,908 02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 2.02,962 03. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 2.03,208 04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 2.03,594 05. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH WSP/KTM 2.03,898 06. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 2.03,902 07. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 2.04,276 08. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 2.05,045 09. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 2.05,121 10. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F VMC/Zabel 2.05,336 11. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 2.05,509 12. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 2.05,927 13. 79. Evgeny Scherbinin-Sergey Sosnovskikh RUS-RUS AYR/KTM 2.06,192 14. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel 2.06,720 15. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 2.06,788 16. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL MEFO 2.08,178 17. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 2.09,647 18. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 2.12,042 19. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 2.12,250 20. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT AYR/KTM 2.14,715 21. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA BSU/MTH 2.16,762 22. 93. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko UA-UA MEFO/Zabel 2.16,335 23. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 2.20,437 24. 159. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka UKR-UKR VMC/Zabel 2.21,117 25. 90. Valeriye Starchenko-Evhen Potanin UA-UA VMC/Zabel 2.22,822 26. 91. Vasyl Kolisnichenko-Tyhoniuk UA-UA BSU/MTH 2.42,581 27. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ MEFO/Zabel 2.44,681 |
||
Only 1 group – 27 teams present | ||
Info
FMU
Mykhaylo Rotar
Prospekt Peremogi Ave 52/2
03680 Kiev
Ukraine
Tel: +380 44 241 66 12 or +380 44 241 66 14
Fax: +380 44 241 66 14
Email: fmu.office@gmail.com
Tourism website: http://www.city.cv.ua/English/SportTourism/
We have a camping area with toilets/water/showers for fans.
Contact person for hotel reservations and information and any other help is Mikhaylo Rotar Jr. sportpark@gmail.com