Sidecarcross of European Nations
|
05-October-2008 |
|
Race 1: (group A & B)
|
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 44. Peter Steegmans-Dagwin Sabbe Belgium2 WSP/Zabel 1 02. 28. Scott Wilkinson-Gary Burt Great Britain VMC/Zabel 2 03. 01. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin Latvia AYR/KTM 3 04. 05. Marcel Willemsen-Marco Godau Netherlands WSP/Zabel 4 05. 43. Kristof Santermans-Ben van den Bogaart Belgium2 VMC/Zabel 5 06. 02. Janis Daiders-Lauris Daiders Latvia AYR/KTM 6 07. 17. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins Belgium VMC/KTM 7 08. 04. Etienne Bax Marc van Deutekom Netherlands VMC/Zabel 8 09. 10. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 9 10. 29. Daniel Millard-Joe Millard Great Britain WSP/Husaberg 10 11. 11. Lukas Cerny-Tomas Huml Czech Republic VMC/JAWA 11 12. 07. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson Sweden MEFO/MTR 12 13. 31. Baptiste Bigand-Julien Bigand France VMC/Zabel 13 14. 16. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx Belgium VMC/Zabel 14 15. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich Germany NMP/JF 15 16. 41. Andrejus Vareika-Arvydas Davidonis Lithuania BSU/Zabel 16 17. 08. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg Sweden AYR/KTM 17 18. 23. Sleng Kristo-Karel Sormus Estonia AYR/KTM 18 19. 26. Allan Moller-Anders Zinkernagel Denmark MEFO/KTM 19 20. 22. Sergei Ivanov-Ahto Jalas Estonia AYR/KTM 20 21. 35. Joshua Luscher-Wilfried Keuben Suisse VMC/Husaberg 21 22. 37. Artur Glushchenko-Volodymyr Slobodianuk Ukraine VMC/Zabel 22 23. 38. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko Ukraine VMC/Zabel 23 24. 25. Morten Madsen-Jacob Jorgensen Denmark VMC/MTH 24 25. 40. Liutouras Variakojis-Arturs Linters Lithuania KTM 25 26. 32. Andre Bernard-Jaques Pillier France VMC/Husaberg 26 27. 19. Marco Happich-Meinrad Schelbert Germany VMC/Zabel NS 28. 34. Andy Burgler-Martin Betschart Suisse VMC/KTM NS |
||
Race 2: (group B & C) |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 06. Daniel Willemsen-Reto Grutter Netherlands VMC/Zabel 1 02. 03. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis Latvia AYR/KTM 2 03. 09. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan Sweden AYR/Husaberg 3 04. 05. Marcel Willemsen-Marco Godau Netherlands WSP/Zabel 4 05. 02. Janis Daiders-Lauris Daiders Latvia AYR/KTM 5 06. 21. Martin Walter-Tomas Weinmann Germany WSP/Zabel 6 07. 43. Kristof Santermans-Ben van den Bogaart Belgium2 VMC/Zabel 7 08. 18. Nicky Pulinx-Henry van de Wiel Belgium VMC/Zabel 8 09. 30. Stuart Brown-Luke Peters Great Britain VMC/Husaberg 9 10. 45. Andreas Clohse-Robbie Bax Belgium2 VMC/JAWA 10 11. 35. Joshua Luscher-Wilfried Keuben Suisse VMC/Husaberg 11 12. 24. Argo Poldsaar-Aljes Indrek Estonia AYR/KTM 12 13. 36. Werner Pflugshaupt-Bruno Michel Suisse VMC/Bombardier 13 14. 12. Jaroslav Kriz- Milan Gazik Czech Republic EML/MTH 14 15. 33. Benjamin Daniel-Guennady Auvray France VMC/Husaberg 15 16. 41. Andrejus Vareika-Arvydas Davidonis Lithuania BSU/Zabel 16 17. 29. Daniel Millard-Joe Millard Great Britain WSP/Husaberg 17 18. 32. Andre Bernard-Jaques Pillier France VMC/Husaberg 18 19. 26. Allan Moller-Anders Zinkernagel Denmark MEFO/KTM 19 20. 42. Zigmas Zuikas-Jonas Davidonis Lithuania BSU/Zabel 20 21. 39. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka Ukraine VMC/Zabel 21 22. 17. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins Belgium VMC/KTM 22 23. 38. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko Ukraine VMC/Zabel 23 24. 23. Sleng Kristo-Karel Sormus Estonia AYR/KTM 24 25. 08. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg Sweden AYR/KTM 25 26. 11. Lukas Cerny-Tomas Huml Czech Republic VMC/JAWA 26 27. 27. Kim Hansen-Uffe Hansen Denmark VMC/KTM 27 28. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich Germany NMP/JF NS |
||
Race 3: (group A & C) |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 03. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis Latvia AYR/KTM 1 02. 06. Daniel Willemsen-Reto Grutter Netherlands VMC/Zabel 2 03. 16. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx Belgium VMC/Zabel 3 04. 10. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 4 05. 04. Etienne Bax Marc van Deutekom Netherlands VMC/Zabel 5 06. 44. Peter Steegmans-Dagwin Sabbe Belgium2 WSP/Zabel 6 07. 30. Stuart Brown-Luke Peters Great Britain VMC/Husaberg 7 08. 01. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin Latvia AYR/KTM 8 09. 09. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan Sweden AYR/Husaberg 9 10. 18. Nicky Pulinx-Henry van de Wiel Belgium VMC/Zabel 10 11. 31. Baptiste Bigand-Julien Bigand France VMC/Zabel 11 12. 21. Martin Walter-Tomas Weinmann Germany WSP/Zabel 12 13. 07. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson Sweden MEFO/MTR 13 14. 36. Werner Pflugshaupt-Bruno Michel Suisse VMC/Bombardier 14 15. 12. Jaroslav Kriz- Milan Gazik Czech Republic EML/MTH 15 16. 45. Andreas Clohse-Robbie Bax Belgium2 VMC/JAWA 16 17. 24. Argo Poldsaar-Aljes Indrek Estonia AYR/KTM 17 18. 42. Zigmas Zuikas-Jonas Davidonis Lithuania BSU/Zabel 18 19. 22. Sergei Ivanov-Ahto Jalas Estonia AYR/KTM 19 20. 27. Kim Hansen-Uffe Hansen Denmark VMC/KTM 20 21. 33. Benjamin Daniel-Guennady Auvray France VMC/Husaberg 21 22. 40. Liutouras Variakojis-Arturs Linters Lithuania KTM 22 23. 39. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka Ukraine VMC/Zabel 23 24. 37. Artur Glushchenko-Volodymyr Slobodianuk Ukraine VMC/Zabel 24 25. 25. Morten Madsen-Jacob Jorgensen Denmark VMC/MTH 25 26. 28. Scott Wilkinson-Gary Burt Great Britain VMC/Zabel 26 27. 19. Marco Happich-Meinrad Schelbert Germany VMC/Zabel NS 28. 34. Andy Burgler-Martin Betschart Suisse VMC/KTM NS |
||
Overall Position: (5 best results counts)
|
||
1 Netherlands 16 2 Latvia 17 3 Belgium2 29 4 Belgium 42 5 Great Britain 45 6 Czech Republic 53 7 Sweden 54 8 France 78 9 Estonia 86 10 Lithuania 92 11 Denmark 107 12 Ukraine 112 13 Suisse 59 + 1NS 14. Germany 33 + 2NS |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results (Best 2 result will be count )
|
||
Race A: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 16. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx Belgium VMC/Zabel 1 02. 44. Peter Steegmans-Dagwin Sabbe Belgium2 WSP/Zabel 2 03. 01. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin Latvia AYR/KTM 3 04. 04. Etienne Bax Marc van Deutekom Netherlands VMC/Zabel 4 05. 10. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 5 06. 31. Baptiste Bigand-Julien Bigand France VMC/Zabel 6 07. 34. Andy Burgler-Martin Betschart Suisse VMC/KTM 7 08. 07. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson Sweden MEFO/MTR 8 09. 40. Liutouras Variakojis-Arturs Linters Lithuania KTM 9 10. 37. Artur Glushchenko-Volodymyr Slobodianuk Ukraine VMC/Zabel 10 11. 22. Sergei Ivanov-Ahto Jalas Estonia AYR/KTM 11 12. 25. Morten Madsen-Jacob Jorgensen Denmark VMC/MTH 12 13. 28. Scott Wilkinson-Gary Burt Great Britain VMC/Zabel 13 14. 19. Marco Happich-Meinrad Schelbert Germany VMC/Zabel 14 |
||
Race B: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 17. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins Belgium VMC/KTM 1 02. 02. Janis Daiders-Lauris Daiders Latvia AYR/KTM 2 03. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich Germany NMP/JF 3 04. 43. Kristof Santermans-Ben van den Bogaart Belgium2 VMC/Zabel 4 05. 29. Daniel Millard-Joe Millard Great Britain WSP/Husaberg 5 06. 35. Joshua Luscher-Wilfried Keuben Suisse VMC/Husaberg 6 07. 11. Lukas Cerny-Tomas Huml Czech Republic VMC/JAWA 7 08. 05. Marcel Willemsen-Marco Godau Netherlands WSP/Zabel 8 09. 08. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg Sweden AYR/KTM 9 10. 32. Andre Bernard-Jaques Pillier France VMC/Husaberg 10 11. 26. Allan Moller-Anders Zinkernagel Denmark MEFO/KTM 11 12. 23. Sleng Kristo-Karel Sormus Estonia AYR/KTM 12 13. 38. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko Ukraine VMC/Zabel 13 14. 41. Andrejus Vareika-Arvydas Davidonis Lithuania BSU/Zabel 14 |
||
Race C: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 03. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis Latvia AYR/KTM 1 02. 06. Daniel Willemsen-Reto Grutter Netherlands VMC/Zabel 2 03. 18. Nicky Pulinx-Henry van de Wiel Belgium VMC/Zabel 3 04. 09. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan Sweden AYR/Husaberg 4 05. 30. Stuart Brown-Luke Peters Great Britain VMC/Husaberg 5 06. 21. Martin Walter-Tomas Weinmann Germany WSP/Zabel 6 07. 45. Andreas Clohse-Robbie Bax Belgium2 VMC/JAWA 7 08. 33. Benjamin Daniel-Guennady Auvray France VMC/Husaberg 8 09. 12. Jaroslav Kriz- Milan Gazik Czech Republic EML/MTH 9 10. 24. Argo Poldsaar-Aljes Indrek Estonia AYR/KTM 10 11. 42. Zigmas Zuikas-Jonas Davidonis Lithuania BSU/Zabel 11 12. 27. Kim Hansen-Uffe Hansen Denmark VMC/KTM 12 13. 39. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka Ukraine VMC/Zabel 13 14. 36. Werner Pflugshaupt-Bruno Michel Suisse VMC/Bombardier 14 |
||
Qualification results: | ||
1 Belgium 2 2 Latvia 3 3 Belgium2 6 4 Netherlands 6 5 Germany 9 6 Great Britain 10 7 Sweden 12 8 Czech Republic 12 9 Suisse 13 10 France 14 11 Lithuania 20 12 Estonia 21 13 Denmark 23 14 Ukraine 23 |
||
Info:
Circuit Horensbergdam
Europalaan 355
Genk , B
http://www.amc-genk.be/
Info organization:
MC Santi
Kristof Santermans
tel: 0032 477 44 94 71
Fax: 0032 011 25 47 32
Email: kristof.santermans@pandora.be
UEM
Union Européenne de Motocyclisme
11, route Suisse
CH-1295 Mies
Tel: 39 06 3226746
Fax: 39 06 3213677
E-Mail: office@uem-moto.eu
Internet: http://www.uem-moto.eu