World Championship Sidecarcross
|
03-September-2006 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 02. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 03. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 04. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 05. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 06. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart B-B 07. 111. Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH 08. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 09. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers B-B 10. 15. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH 11. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 12. 20. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 13. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt GB-GB 14. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 15. 43. Michael Piorier-Bertrand Piorier F-F 16. 28. Geert Devoldere-Guennady Auvray B-F 17. 45. Jens Bochmann-Stefan Progscha D-D 18. 44. David Surcin-Landry Tessier F-F 19. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL 20. 53. Herve Boursaud-Edouard Chereau F-F 21. 30. Boudewijn Gommeren-Steve van Tongerlo B-B 22. 25. John Lyne-Michael Turner GB-GB 23. 76. Andre Wendt-Mirko Wendt D-D 24. 82. Luc Descheemaeker-Jimmy Vaes B-B 25. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 26. 32. Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F 27. 19. Martin Walter-Andre Saam D-D 28. 77. David Keane-Andy Heighes GB-GB 29. 49. Andreas Clohse-Guido Schlabertz B-B 30. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 02. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 03. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 04. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 05. 111. Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH 06. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers B-B 07. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 08. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart B-B 09. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 10. 15. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH 11. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 12. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 13. 43. Michael Piorier-Bertrand Piorier F-F 14. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt GB-GB 15. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL 16. 32. Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F 17. 25. John Lyne-Michael Turner GB-GB 18. 77. David Keane-Andy Heighes GB-GB 19. 45. Jens Bochmann-Stefan Progscha D-D 20. 30. Boudewijn Gommeren-Steve van Tongerlo B-B 21. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 22. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL 23. 20. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH 24. 82. Luc Descheemaeker-Jimmy Vaes B-B 25. 44. David Surcin-Landry Tessier F-F 26. 19. Martin Walter-Andre Saam D-D 27. 53. Herve Boursaud-Edouard Chereau F-F 28. 76. Andre Wendt-Mirko Wendt D-D 29. 28. Geert Devoldere-Guennady Auvray B-F 30. 49. Andreas Clohse-Guido Schlabertz B-B |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 50 02. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 44 03. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS APZ/MTH 40 04. 111. Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH VMC/Zabel 30 05. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart B-B AYR/KTM 28 06. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers B-B AYR/KTM 27 07. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B_B VMC/Zabel 27 08. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 26 09. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV BSU/Husaberg 25 10. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ VMC/JAWA 25 11. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 24 12. 15. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH VMC/Zabel 22 13. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt GB-GB VMC/Zabel 15 14. 43. Michael Piorier-Bertrand Piorier F-F VMC-KTM 14 15. 20. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 9 16. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL VMC/MTH 6 17. 45. Jens Bochmann-Stefan Progscha D-D AYR/Zabel 6 18. 32. Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F VMC/Zabel 5 19. 28. Geert Devoldere-Guennady Auvray B-F Mefo/Zabel 5 20. 25. John Lyne-Michael Turner GB-GB VMC/Zabel 4 21. 77. David Keane-Andy Heighes GB-GB VMC/MTH 3 22. 44. David Surcin-Landry Tessier F-F VMC/Zabel 3 23. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL VMC/KTM 2 24. 30. Boudewijn Gommeren-Steve van Tongerlo B-B AYR/KTM 1 25. 53. Herve Boursaud-Edouard Chereau F-F VMC/KTM 1 26. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL BSU/Husaberg 0 27. 82. Luc Descheemaeker-Jimmy Vaes B-B VMC/Honda 0 28. 76. Andre Wendt-Mirko Wendt D-D NMP/KTM 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice group A: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 1.45,47 02. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 1.49,02 03. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS APZ/MTH 1.50,00 04. 111. Marcel Willemsen-Bruno Kaelin NL-CH VMC/Zabel 1.51,29 05. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart B-B AYR/KTM 1.51,55 06. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV BSU/Husaberg 1.52,06 07. 15. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH VMC/Zabel 1.52,34 08. 19. Martin Walter-Andre Saam D-D VMC/Zabel 1.53,03 09. 43. Michael Piorier-Bertrand Piorier F-F VMC-KTM 1.53,30 10. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt GB-GB VMC/Zabel 1.55,31 11. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL BSU/Husaberg 1.55,40 12. 48. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F BSU/MTH 1.56,03 13. 49. Andreas Clohse-Guido Schlabertz B-B VMC/Zabel 1.56,65 14. 77. David Keane-Andy Heighes GB-GB VMC/MTH 1.57,96 15. 76. Andre Wendt-Mirko Wendt D-D NMP/KTM 1.58,64 Reserve: 16. 30. Boudewijn Gommeren-Steve van Tongerlo B-B AYR/KTM 1.58,90 Not qualified: 17. 152. Jimmy Appel-Magnus Osterberg S-S VMC/Husaberg 2.00,81 18. 06. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel NL-NL VMC/MTH Disqualified |
||
Time practice group B: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B_B VMC/Zabel 1.49,08 02. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 1.49,70 03. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ VMC/JAWA 1.50,12 04. 20. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 1.50,75 05. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers B-B AYR/KTM 1.50,86 06. 26. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S VMC/Husaberg 1.52,61 07. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL VMC/MTH 1.52,87 08. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 1.53,11 09. 44. David Surcin-Landry Tessier F-F VMC/Zabel 1.56,64 10. 25. John Lyne-Michael Turner GB-GB VMC/Zabel 1.57,16 11. 28. Geert Devoldere-Guennady Auvray B-F Mefo/Zabel 1.57,28 12. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL VMC/KTM 1.58,18 13. 45. Jens Bochmann-Stefan Progscha D-D AYR/Zabel 1.58,19 14. 32. Jean Marie Ains-Bernard Jayet F-F VMC/Zabel 1.58,25 15. 53. Herve Boursaud-Edouard Chereau F-F VMC/KTM 1.58,64 Reserve: 16. 82. Luc Descheemaeker-Jimmy Vaes B-B VMC/Honda 2.00,45 Not qualified: 17. 50. Willi Liebl-Vaclav Hotovy D-CZ Mefo 2.14,50 18. 05. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 0.00,00 |
||
Info:
Secretariat:
MC ANGERIEN
BP N°85
17416 St Jean D’Angely Cedex
France
Tel +33 6 07 25 45 40
Fax +33 5 46 59 05 67
E-mail mca17@voila.fr
E-mail http://www.motoclub-angerien.com