World Championship Sidecarcross
|
20-August-2006
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME 01. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks 02. 20. Andy Burgler-Martin Betschart 03. 09. Stuart Brown-Luke Peters 04. 05. Marco Happich-Meinrad Schelbert 05. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge 06. 14. John Watson-Mark Watson 07. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart 08. 18. Josef Brustmann-Stefan Urich 09. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal 10. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx 11. 26. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan 12. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak 13. 29. Kristof Santermans-Patrick Nieuwenhuizen 14. 12. Eric Schrijver-Mario Wohlfahrt 15. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh 16. 15. Ueli Muller-Reto Grutter 17. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders 18. 61. Roland Sutter-Sandro Michelleto 19. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers 20. 35. Johan Smit-Bart Notten 21. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom 22. 27. Thijs Derks-Roy Derks 23. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt 24. 76. Andre Wendt-Philipp Schmidt 25. 06. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel 26. 68. Bertram Martin-Bruno Kaelin 27. 19. Martin Walter-Andre Saam 28. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen 29. 111. Marcel Willemsen-Bjorn Roes |
PL. NR. NAME 01. 18. Josef Brustmann-Stefan Urich 02. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks 03. 20. Andy Burgler-Martin Betschart 04. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx 05. 05. Marco Happich-Meinrad Schelbert 06. 06. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel 07. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh 08. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal 09. 111. Marcel Willemsen-Bjorn Roes 10. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak 11. 09. Stuart Brown-Luke Peters 12. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen 13. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers 14. 14. John Watson-Mark Watson 15. 35. Johan Smit-Bart Notten 16. 61. Roland Sutter-Sandro Michelleto 17. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt 18. 27. Thijs Derks-Roy Derks 19. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom 20. 25. John Lyne-Michael Turner 21. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart 22. 76. Andre Wendt-Philipp Schmidt 23. 12. Eric Schrijver-Mario Wohlfahrt 24. 10. Werner Wittmann-Marco Godau 25. 19. Martin Walter-Andre Saam 26. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge 27. 29. Kristof Santermans-Patrick Nieuwenhuizen 28. 15. Ueli Muller-Reto Grutter 29. 26. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan 30. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME POINTS 01. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks 47 02. 20. Andy Burgler-Martin Betschart 42 03. 18. Josef Brustmann-Stefan Urich 38 04. 05. Marco Happich-Meinrad Schelbert 34 05. 09. Stuart Brown-Luke Peters 30 06. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx 29 07. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal 25 08. 14. John Watson-Mark Watson 22 09. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh 20 10. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak 20 11. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge 16 12. 06. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel 15 13. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart 14 14. 111. Marcel Willemsen-Bjorn Roes 12 15. 26. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan 10 16. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers 10 17. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen 9 18. 29. Kristof Santermans-Patrick Nieuwenhuizen 8 19. 61. Roland Sutter-Sandro Michelleto 8 20. 12. Eric Schrijver-Mario Wohlfahrt 7 21. 35. Johan Smit-Bart Notten 7 22. 15. Ueli Muller-Reto Grutter 5 23. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt 4 24. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders 4 25. 27. Thijs Derks-Roy Derks 3 26. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom 2 27. 25. John Lyne-Michael Turner 1 28. 76. Andre Wendt-Philipp Schmidt 0 29. 19. Martin Walter-Andre Saam 0 30. 10. Werner Wittmann-Marco Godau 0 31. 68. Bertram Martin-Bruno Kaelin 0 |
||
Pictures by: Irina Rischava |
||
Qualification results (Saturday) . . . provided by John van den Eede |
||
Time practice group A: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 2,12,459 02. 03. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 2,15,313 03. 20. Andy Burgler-Martin Betschart CH-CH VMC/KTM 2,15,651 04. 18. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D NMP/KTM 2,15,918 05. 06. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel NL-NL VMC/MTH 2,16,311 06. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS APZ/MTH 2,16,469 07. 19. Martin Walter-Andre Saam D-D VMC/Zabel 2,16,585 08. 29. Kristof Santermans-Patrick Nieuwenhuizen B-NL VMC/Yamaha 2,17,420 09. 16. Nicky Pulinx-Ludo Somers B-B AYR/KTM 2,17,553 10. 24. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV BSU/Husaberg 2,17,977 11. 12. Eric Schrijver-Mario Wohlfahrt NL-D VMC/MTH 2,17,979 12. 10. Werner Wittmann-Marco Godau D-D AYR/Zabel 2,18,258 13. 35. Johan Smit-Bart Notten NL-NL BSU/Husaberg 2,18,621 14. 61. Roland Sutter-Sandro Michelleto CH-CH VMC/KTM 2,18,872 15. 76. Andre Wendt-Philipp Schmidt D-D NMP/KTM 2,19,621 Reserve: 16. 25. John Lyne-Michael Turner GB-GB VMC/Zabel 2,19,654 Not qualified: 17. 37. Marcel Grondman-Martijn Geerdink NL-NL VMC/Zabel 2,20,063 18. 141. Robert Gustavsson-Henrik Appelgren S-S VMC/Zabel 2,20,069 19. 30. Boudewijn Gommeren-Steve van Tongerlo B-B AYR/KTM 2,20,662 20. 77. David Keane-Andy Heighes GB-GB VMC/MTH 2,20,954 21. 42. Wim Janssen-Henk Roenhorst NL-NL VMC/Zabel 2,22,550 22. 78. Jamie Stevens-Mike Geraghty GB-GB VMC/Husaberg 2,22,894 23. 94. Paul Pelling-Graig Burt GB-GB VMC/Husqvarna 2,22,932 24. 72. Mattias Andersson-Sonnie Folkesson S-S BSU/MTH 2,23,177 |
||
Time practice group B: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 26. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S VMC/Husaberg 2,15,386 02. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 2,15,818 03. 07. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 2,16,106 04. 05. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 2,16,128 05. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 2,16,762 06. 08. Joris Hendrickx-Eli Piccart B-B AYR/KTM 2,17,029 07. 17. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ VMC/JAWA 2,17,162 08. 111. Marcel Willemsen-Bjorn Roes NL-NL VMC/Zabel 2,17,618 09. 15. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH VMC/Zabel 2,17,677 10. 14. John Watson-Mark Watson GB-GB VMC/Zabel 2,17,904 11. 68. Bertram Martin-Bruno Kaelin A-CH VMC/Zabel 2,18,537 12. 22. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL VMC/MTH 2,18,657 13. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL BSU/Husaberg 2,18,853 14. 40. Scott Wilkinson-Gary Burt GB-GB VMC/Zabel 2,19,350 15. 46. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL VMC/KTM 2,19,949 Reserve: 16. 48. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F BSU/MTH 2,20,465 Not qualified: 17. 45. Jens Bochmann-Stefan Progscha D-D AYR/Zabel 2,21,134 18. 28. Geert Devoldere-Guennady Auvray B-F EML/Honda 2,21,296 19. 47. Jurgen Blank-Rainer Semet D-D VMC/Zabel 2,21,567 20. 152. Jimmy Appel-Magnus Osterberg S-S VMC/Husaberg 2,23,677 21. 86. Joachim Friedman-Markus Wunderlich D-D NMP/KTM 2,23,898 22. 67. Peter Brussen-Peter Holleman NL-NL VMC/Zabel 2,24,723 23. 172. Marko Schulz-Mario Meusburger D-D VMC/Zabel 2,25,926 24. 50. Willi Liebl-Vaclav Hotovy D-CZ Mefo 2,36,037 25. 49. Andreas Clohse-Guido Schlabertz B-B VMC/Zabel 3,11,769 |
||
Info
MSC Teutschenthal
Kurallee 8
06179 Teutschenthal
Tel +49 34 601 22271
Fax +49 34 601 22271
E-mail info@msc-teutschenthal.de
Website www.msc-teutschenthal.de