World Championship Sidecarcross
|
21-August-2005
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 02. 117. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV 03. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 04. 26. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel NL-NL 05. 16. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 06. 02. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 07. 13. Marcel Willemsen-Bart Notten NL-NL 08. 06. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL 09. 21. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal CZ-CZ 10. 29. Ulrich Muller-Reto Grutter CH-CH 11. 114. Kristof Santermans-Patrick van de Nieuwenhuizen B-NL 12. 19. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 13. 37. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S 14. 09. Jan Hendrickx-Ludo Somers B-B 15. 45. Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST 16. 96. Geert Devoldre-Jurgen Hulsman B-B 17. 42. Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST 18. 49. Johan Smit-Gertie Eggink NL-NL 19. 20. Nicky Pulinx-Bruno Kaelin B-CH 20. 116. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 21. 11. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL 22. 05. Stuart Brown-Jason Peters GB-GB 23. 141. Alvis Tribockis-Mario Kirilko LV-LV 24. 23. John Lyne-Collin Dunkley GB-GB 25. 28. John Watson-Mark Watson GB-GB 26. 142. Otomars Skreija-Gastons Skreija LV-LV 27. 43. Imantas Tamuliunas-Egidijus Karaliunas LT-LT 28. 64. Jens Bochmann-Stefan Progscha D-D 29. 24. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 30. 39. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 02. 05. Stuart Brown-Jason Peters GB-GB 03. 02. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 04. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 05. 09. Jan Hendrickx-Ludo Somers B-B 06. 16. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 07. 20. Nicky Pulinx-Bruno Kaelin B-CH 08. 21. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal CZ-CZ 09. 24. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 10. 141. Alvis Tribockis-Mario Kirilko LV-LV 11. 06. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL 12. 29. Ulrich Muller-Reto Grutter CH-CH 13. 42. Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST 14. 27. Boudewijn van Gommeren-Bart Verbrugge B-B 15. 11. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL 16. 116. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 17. 39. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 18. 45. Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST 19. 49. Johan Smit-Gertie Eggink NL-NL 20. 28. John Watson-Mark Watson GB-GB 21. 117. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV 22. 26. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel NL-NL 23. 13. Marcel Willemsen-Bart Notten NL-NL 24. 37. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S 25. 96. Geert Devoldre-Jurgen Hulsman B-B 26. 19. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 27. 142. Otomars Skreija-Gastons Skreija LV-LV 28. 114. Kristof Santermans-Patrick van de Nieuwenhuizen B-NL 29. 71. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST 30. 43. Imantas Tamuliunas-Egidijus Karaliunas LT-LT |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 50 02. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS APZ/MTH 38 03. 02. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 35 04. 16. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 31 05. 21. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 25 06. 09. Jan Hendrickx-Ludo Somers B-B BSU/MTH 23 07. 06. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL VMC/MTH 23 08. 05. Stuart Brown-Jason Peters GB-GB VMC/Zabel 22 09. 117. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV BSU/MTH 22 10. 29. Ulrich Muller-Reto Grutter CH-CH VMC/Kawasaki 20 11. 26. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel NL-NL BSU/MTH 18 12. 20. Nicky Pulinx-Bruno Kaelin B-CH VMC/KTM 16 13. 13. Marcel Willemsen-Bart Notten NL-NL VMC/Zabel 14 14. 24. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ VMC/JAWA 12 15. 42. Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST AYR-KTM 12 16. 141. Alvis Tribockis-Mario Kirilko LV-LV VMC/MTH 11 17. 114. Kristof Santermans-Patrick van de Nieuwenhuizen B-NL VMC/Yamaha 10 18. 45. Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST AYR/MTH 9 19. 19. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/MTH 9 20. 37. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg S-S AYR/KTM 8 21. 27. Boudewijn van Gommeren-Bart Verbrugge B-B AYR/MTH 7 22. 11. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL BSU/MTH 6 23. 116. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL BSU/Husaberg 6 24. 49. Johan Smit-Gertie Eggink NL-NL BSU/Zabel 5 25. 96. Geert Devoldre-Jurgen Hulsman B-B EML-Honda 5 26. 39. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV BSU/MTH 4 27. 28. John Watson-Mark Watson GB-GB BSU-Zabel 1 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice group A: | ||
PL. NR. NAME TIME 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge 2.04,709 02. 16. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks 2.08,505 03. 05. Stuart Brown-Jason Peters 2.08,627 04. 26. Jarno van den Boomen-Henry van de Wiel 2.09,216 05. 28. John Watson-Mark Watson 2.09,621 06. 06. Eric Schrijver-Christian Verhagen 2.09,745 07. 116. Thijs Derks-Roy Derks 2.10,850 08. 11. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat 2.11,225 09. 29. Ulrich Muller-Reto Grutter 2.12,186 10. 39. Janis Daiders-Lauris Daiders 2.12,203 11. 43. Imantas Tamuliunas-Egidijus Karaliunas 2.12,421 12. 142. Otomars Skreija-Gastons Skreija 2.12,891 13. 141. Alvis Tribockis-Mario Kirilko 2.13,100 14. 23. John Lyne-Collin Dunkley 2.13,655 15. 42. Andrus Vaks-Raimo Kaul 2.14,467 Reserve: 16. 27. Boudewijn van Gommeren-Bart Verbrugge 2.15,003 Not qualified: 17. 54. Joonas Saloniemi-Juha Saloniemi 2.18,866 18. 72. Margo Sonn-Silver Kubar 2.19,195 19. 68. Roy Lindsmen-Huha Arhipoff 2.20,286 20. 99. Marko Malinen-Pasi Konnas 2.20,297 21. 102. Silver Arujoe-Marko Arujoe 2.21,272 22. 97. Litauras Variakojis-Rytas Kisunas 2.21,998 23. 62. Willi Liebl-Vaclav Hotovy 2.37,907 |
||
Time practice group B: | ||
PL. NR. NAME TIME 01. 117. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis 2.06,478 02. 13. Marcel Willemsen-Bart Notten 2.08,975 03. 02. Marco Happich-Meinrad Schelbert 2.09,416 04. 24. Tomas Cermak-Ondrej Cermak 2.09,551 05. 09. Jan Hendrickx-Ludo Somers 2.09,854 06. 04. Evgeny Scherbinin-Sergei Sosnovskikh 2.10,054 07. 21. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal 2.10,649 08. 19. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven 2.12,326 09. 20. Nicky Pulinx-Bruno Kaelin 2.14,008 10. 37. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg 2.14,339 11. 114. Kristof Santermans-Patrick van de Nieuwenhuizen 2.14,519 12. 49. Johan Smit-Gertie Eggink 2.15,448 13. 45. Argo Poldsaar-Tonu Hansar 2.15,890 14. 96. Geert Devoldre-Jurgen Hulsman 2.17,204 15. 64. Jens Bochmann-Stefan Progscha 2.17,578 Reserve: 16. 71. Kert Varik-Erkki Koiv 2.18,092 Not qualified: 17. 50. Sverre Lamp-Alar Lamp 2.19,279 18. 103. Marek Lina-Madis Lina 2.22,181 19. 100. Isma Airio-Jukka Nassan 2.22,858 20. 76. Romas Kisunas-Mentas Kisunas 2.24,145 21. 98. Rolandas Adomonis-Arvydas Davidonis 2.27,953 22. 118. Serge Ivanov-Atho Jalas 2.32,132 23. 177. Karlis Leimanis-Kaspars Liepins 0.00,000 |
||
Info
BALTIC CUP FOUNDATION
88 Kr. Barona Str.
Riga 1001
Latvia
tel. +371 727 1263
fax. +371 727 1263
Email: bkf@avikoms.lv
Webpage: http://www.bkf.lv/index.php/eng