World Championship Sidecarcross
|
25-April-2004
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 02. Kristers Sergis-Sven Verbrugge LV-B 02. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis NL-LV 03. 07. Marco Happich-Thomas Weinmann D-D 04. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST 05. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 06. 18. Gunther Goovaerts-Ludo Somers B-B 07. 05. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 08. 14. Bertram Martin- Bruno Kaelin A-CH 09. 32. Marcel Willemsen-Rene Boon NL-B 10. 16. Frank Hofmann-Mario Wohlfarth D-D 11. 06. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 12. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL 13. 47. John Watson-Mark Watson GB-GB 14. 21. Steffen Metz-Andre Saam D-D 15. 25. Andy Burgler-Meinrad Schelbert CH-CH 16. 15. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 17. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D 18. 13. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 19. 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 20. 65. David Sourcin-Teddy Rousseau F-F 21. 30. Thierry Blanco-Francis Blanco F-F 22. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL 23. 54. Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL 24. 17. Boudewijn van Gommeren-Martijn Geerdink B-NL 25. 44. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH DNF 52. Jarno van de Boomen-Ronnie Meulenbroek NL-NL DNF 12. Werner Wittmann-Premsyl Novotny D-CZ DNF 27. David Barat- Herve Allier F-F DNF 08. Benoit Beaumont-Henry van de Wiel F-NL DNF 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis NL-LV 02. 07. Marco Happich-Thomas Weinmann D-D 03. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST 04. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS 05. 12. Werner Wittmann-Premsyl Novotny D-CZ 06. 08. Benoit Beaumont-Henry van de Wiel F-NL 07. 16. Frank Hofmann-Mario Wohlfarth D-D 08. 25. Andy Burgler-Meinrad Schelbert CH-CH 09. 32. Marcel Willemsen-Rene Boon NL-B 10. 13. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL 11. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL 12. 44. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH 13. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL 14. 21. Steffen Metz-Andre Saam D-D 15. 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 16. 15. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 17. 06. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 18. 17. Boudewijn van Gommeren-Martijn Geerdink B-NL 19. 52. Jarno van de Boomen-Ronnie Meulenbroek NL-NL 20. 30. Thierry Blanco-Francis Blanco F-F 21. 54. Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL 22. 05. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB DNF 47. John Watson-Mark Watson GB-GB DNF 65. David Sourcin-Teddy Rousseau F-F DNF 20. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D DNF 14. Bertram Martin- Bruno Kaelin A-CH DNF 02. Kristers Sergis-Sven Verbrugge LV-B DNF 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV DNF 27. David Barat- Herve Allier F-F DNF 18. Gunther Goovaerts-Ludo Somers B-B |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis NL-LV VMC/Zabel 47 02. 07. Marco Happich-Thomas Weinmann D-D VMC/Zabel 42 03. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST AYR/KTM 38 04. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS APZ/MTH 34 05. 16. Frank Hofmann-Mario Wohlfarth D-D VMC/Zabel 25 06. 02. Kristers Sergis-Sven Verbrugge LV-B BSU/MTH 25 07. 32. Marcel Willemsen-Rene Boon NL-B VMC/Zabel 24 08. 25. Andy Burgler-Meinrad Schelbert CH-CH VMC/KTM 19 09. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL VMC/MTH 19 10. 12. Werner Wittmann-Premsyl Novotny D-CZ AYR/Yamaha 16 11. 08. Benoit Beaumont-Henry van de Wiel F-NL VMC/MTH 15 12. 18. Gunther Goovaerts-Ludo Somers B-B BSU/Zabel 15 13. 13. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL AYR/MTH 14 14. 21. Steffen Metz-Andre Saam D-D EML/MTH 14 15. 06. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B BSU/MTH 14 16. 05. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Zabel 14 17. 14. Bertram Martin- Bruno Kaelin A-CH VMC/Zabel 13 18. 15. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 10 19. 44. Ueli Muller-Reto Grutter CH-CH JHR/Kawasaki 9 20. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL BSU/MTH 8 21. 47. John Watson-Mark Watson GB-GB BSU/Zabel 8 22. 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ VMC/MTH 6 23. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich D-D JF-NMP 4 24. 17. Boudewijn van Gommeren-Martijn Geerdink B-NL AYR/MTH 3 25. 52. Jarno van de Boomen-Ronnie Meulenbroek NL-NL BSU/MTH 2 26. 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/Zabel 2 27. 30. Thierry Blanco-Francis Blanco F-F VMC/KTM 1 28. 65. David Sourcin-Teddy Rousseau F-F VMC/Zabel 1 29. 54. Johan Smit-Henk Roenhorst NL-NL BSU/Zabel 0 30. 27. David Barat- Herve Allier F-F VMC/MTH 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice group A: | ||
PL. NR. NAME TIME 01. 02. Kristers Sergis-Sven Verbrugge 2.10,70 02. 08. Benoit Beaumont-Henry van de Wiel 2.11,58 03. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk 2.12,07 04. 18. Gunther Goovaerts-Ludo Somers 2.12,08 05. 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks 2.13,19 06. 32. Marcel Willemsen-Rene Boon 2.13,39 07. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh 2.13,46 08. 15. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal 2.13,99 09. 16. Frank Hofmann-Mario Wohlfarth 2.14,31 10. 20. Josef Brustmann-Stefan Urich 2.14,61 11. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat 2.15,54 12. 52. Jarno van de Boomen-Ronnie Meulenbroek 2.17,06 13. 17. Boudewijn van Gommeren-Martijn Geerdink 2.17,46 14. 65. David Sourcin-Teddy Rousseau 2.17,73 15. 54. Johan Smit-Henk Roenhorst 2.17,87 Reserve: 16. 19. John Lyne-Ian Beavis 2.18,06 Not qualified: 17. 43. Jurgen Blank-Rainer Semet 2.18,18 18. 28. Maikel Kuster-Wilfried Keuben 2.18,43 19. 31. Sven van Zanten-Patrick Nieuwenhuizen 2.18,60 20. 23. Patrick Fagerberg-Daniel Fagerberg 2.18,77 21. 39. Mario Hartman-Markus Mader 2.19,11 22. 36. Scott Wilkinson-Gary Burt 2.20,11 23. 48. Erik Haan-Arjan ten Brinke 2.23,06 24. 50. Luc Descheemaeker-Stefan Coeck 2.23,97 25. 64. Jurgen Greissing-Daniel Nicollussi 2.27,84 26. 57. Freddy van Hamond-Maris Petersons 2.29,19 |
||
Time practice group B: | ||
PL. NR. NAME TIME 01. 07. Marco Happich-Thomas Weinmann 2.12,20 02. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis 2.12,55 03. 27. David Barat- Herve Allier 2.12,71 04. 12. Werner Wittmann-Premsyl Novotny 2.13,07 05. 05. Stuart Brown-Luke Peters 2.13,47 06. 06. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx 2.13,66 07. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen 2.13,89 08. 14. Bertram Martin- Bruno Kaelin 2.14,43 09. 47. John Watson-Mark Watson 2.16,12 10. 13. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven 2.16,25 11. 21. Steffen Metz-Andre Saam 2.16,42 12. 44. Ueli Muller-Reto Grutter 2.16,49 13. 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak 2.16,70 14. 30. Thierry Blanco-Francis Blanco 2.17,69 15. 25. Andy Burgler-Meinrad Schelbert 2.17,79 Reserve: 16. 62. Filip Pohoral-Vaclav Hovoty 2.17,96 Not qualified: 17. 45. Jean Marie Ains-Eduard Chereau 2.18,10 18. 60. Milos Cerny-Miloslav Vosmik 2.18,89 19. 51. Jarno van de Donk-Rick van Gaalen 2.18,94 20. 61. Thomas Witte-Michael Nikolaus 2.19,07 21. 53. Thijs Derks-Roy Derks 2.19,60 22. 38. Martin Walter-Thomas Walter 2.20,60 23. 56. Conny Strandberg-Johanna Strandberg 2.22,59 24. 63. Martin Guilford-Colin Dunkley 2.23,10 25. 42. Phil Rogers-Simon Meaton 2.25,78 |
||
Info
MSC Aufenau
Martin-Luther-Str. 52
63607 Waechtersbach-Aufenau
tel. +49 6053 9678
fax. +49 6053 619684
Email: Karl.Seipel.aufenau@t-online.de
website: http://www.msc-aufenau.de/