Sidecarcross of European Nations
|
11-Oct-2015 |
|
Race 1: (group A & B)
|
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart Belgium WSP/Husqvarna 1 02. 04. Etienne Bax-Kaspars Stupelis Netherlands WSP/Zabel 2 03. 02. Jason van Daele-Gianni D’Hondt Belgium WHT/Husqvarna 3 04. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin Great Britain WHT/Zabel 4 05. 05. Daniel Willemsen-Peter Beunk Netherlands WSP/Zabel 5 06. 34. Raido Riim-Arno Peever Estonia WSP/Zabel 6 07. 14. Tomas Cermak-Ondrej Cermak Czech Republic WSP/Zabel 7 08. 10. Stuart Brown-Josh Chamberlain Great Britain WSP/Zabel 8 09. 13. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 9 10. 22. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks France WHT/KTM 10 11. 25. Axel Richter-Stefan Nicke Germany WHT/Zabel 11 12. 26. Martin Walter-Philip Reimann Germany WHT/Zabel 12 13. 19. Gary Moulds-Alan Gardner Ireland VMC/KTM 13 14. 41. Hotmar Pozzi-Marco Ceresa Italy WSP/Zabel 14 15. 35. Kert Varik-Haralds Kurpnieks Estonia WSP/Zabel 15 16. 43. John Robinson-Brian Anthony Australia WSP/Husqvarna 16 17. 31. Vytautas Racka-Andzej Racka Lithuania WSP/Zabel 17 18. 40. Luca Bernardini-Marco Bernardini Italy WSP/Zabel 18 19. 23. Yohann Hydulphe-Bastien Chopin France WSP/KTM 19 20. 32. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas Lithuania WSP/Husqvarna 20 21. 29. Sonnie Folkesson-Christian Nilsson Sweden WSP/Zabel 21 22. 28. Eddie Linne-Rickard Soderborg Sweden WSP/Zabel 22 23. 44. Greg Anthony-Hamish Dobie Australia MEFO/Zabel 23 24. 20. Ricky Portis-Roy Beattie Ireland VMC/Husaberg 24 25. 37. Frank Jorgensen-Lars Christoffersen Denmark VMC/Husaberg 25 26. 38. Arne Holm-Kristian Holm Denmark WSP/Husaberg 26 |
||
Race 2: (group B & C) |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 05. Daniel Willemsen-Peter Beunk Netherlands WSP/Zabel 1 02. 03. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens Belgium WSP/Zabel 2 03. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin Great Britain WHT/Zabel 3 04. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen Netherlands WSP/Zabel 4 05. 14. Tomas Cermak-Ondrej Cermak Czech Republic WSP/Zabel 5 06. 15. Lucas Cerny-Radek Musil Czech Republic WSP/JAWA 6 07. 35. Kert Varik-Haralds Kurpnieks Estonia WSP/Zabel 7 08. 12. Nick Jarvis-Dan Chamberlain Great Britain WHT/KTM 8 09. 36. Gert Gordejev-Maarek Miil Estonia WSP/Zabel 9 10. 23. Yohann Hydulphe-Bastien Chopin France WSP/KTM 10 11. 26. Martin Walter-Philip Reimann Germany WHT/Zabel 11 12. 21. Neil Campbell-Ross Graham Ireland WSP/Zabel 12 13. 27. Tobias Blank-Michael Klooz Germany VMC/Zabel 13 14. 32. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas Lithuania WSP/Husqvarna 14 15. 42. Zeno Compalati-Matteo Piana Italy WSP/Zabel 15 16. 29. Sonnie Folkesson-Christian Nilsson Sweden WSP/Zabel 16 17. 45. Dave Manual-Tyson Rorlach Australia MEFO/Husqvarna 17 18. 24. Jean Marie Ains-Jacques Pillier France MEFO/KTM 18 19. 44. Greg Anthony-Hamish Dobie Australia MEFO/Zabel 19 20. 33. Tomas Baltusis-Tadas Natka Lithuania AYR/Yamaha 20 21. 38. Arne Holm-Kristian Holm Denmark WSP/Husaberg 21 22. 39. Johnny Brerup-Ken Brerup Denmark VMC/JAWA 22 23. 30. Philip Stenborg-Simon Stenborg Sweden VMC/Zabel 23 24. 20. Ricky Portis-Roy Beattie Ireland VMC/Husaberg 24 25. 41. Hotmar Pozzi-Marco Ceresa Italy WSP/Zabel DNS — 02. Jason van Daele-Gianni D’Hondt Belgium WHT/Husqvarna DQ |
||
Race 3: (group A & C) |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 04. Etienne Bax-Kaspars Stupelis Netherlands WSP/Zabel 1 02. 01. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart Belgium WSP/Husqvarna 2 03. 22. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks France WHT/KTM 3 04. 10. Stuart Brown-Josh Chamberlain Great Britain WSP/Zabel 4 05. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen Netherlands WSP/Zabel 5 06. 34. Raido Riim-Arno Peever Estonia WSP/Zabel 6 07. 13. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 7 08. 36. Gert Gordejev-Maarek Miil Estonia WSP/Zabel 8 09. 15. Lucas Cerny-Radek Musil Czech Republic WSP/JAWA 9 10. 30. Philip Stenborg-Simon Stenborg Sweden VMC/Zabel 10 11. 27. Tobias Blank-Michael Klooz Germany VMC/Zabel 11 12. 21. Neil Campbell-Ross Graham Ireland WSP/Zabel 12 13. 42. Zeno Compalati-Matteo Piana Italy WSP/Zabel 13 14. 43. John Robinson-Brian Anthony Australia WSP/Husqvarna 14 15. 31. Vytautas Racka-Andzej Racka Lithuania WSP/Zabel 15 16. 24. Jean Marie Ains-Jacques Pillier France MEFO/KTM 16 17. 25. Axel Richter-Stefan Nicke Germany WHT/Zabel 17 18. 40. Luca Bernardini-Marco Bernardini Italy WSP/Zabel 18 19. 19. Gary Moulds-Alan Gardner Ireland VMC/KTM 19 20. 45. Dave Manual-Tyson Rorlach Australia MEFO/Husqvarna 20 21. 33. Tomas Baltusis-Tadas Natka Lithuania AYR/Yamaha 21 22. 28. Eddie Linne-Rickard Soderborg Sweden WSP/Zabel 22 23. 39. Johnny Brerup-Ken Brerup Denmark VMC/JAWA 23 24. 37. Frank Jorgensen-Lars Christoffersen Denmark VMC/Husaberg 24 25. 03. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens Belgium WSP/Zabel 25 26. 12. Nick Jarvis-Dan Chamberlain Great Britain WHT/KTM 26 |
||
Overall Position: (5 best results counts)
|
||
PL. Nation Points 1 Netherlands 13 2 Great Britain 27 3 Belgium 33 4 Czech Republic 34 5 Estonia 36 6 France 57 7 Germany 58 8 Italy 78 9 Ireland 80 10 Lithuania 86 11 Australia 86 12 Sweden 91 13 Denmark 115 |
||
Pictures by: Luc Vanderaa |
||
Qualification results (Best 2 result will be count )
|
||
Race A: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 04. Etienne Bax-Kaspars Stupelis Netherlands WSP/Zabel 1 02. 01. Jan Hendrickx-Ben van den Bogaart Belgium WSP/Husqvarna 2 03. 10. Stuart Brown-Josh Chamberlain Great Britain WSP/Zabel 3 04. 22. Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks France WHT/KTM 4 05. 13. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal Czech Republic VMC/Zabel 5 06. 34. Raido Riim-Arno Peever Estonia WSP/Zabel 6 07. 25. Axel Richter-Stefan Nicke Germany WHT/Zabel 7 08. 19. Gary Moulds-Alan Gardner Ireland VMC/KTM 8 09. 43. John Robinson-Brian Anthony Australia WSP/Husqvarna 9 10. 31. Vytautas Racka-Andzej Racka Lithuania WSP/Zabel 10 11. 28. Eddie Linne-Rickard Soderborg Sweden WSP/Zabel 11 12. 40. Luca Bernardini-Marco Bernardini Italy WSP/Zabel 12 13. 37. Frank Jorgensen-Lars Christoffersen Denmark VMC/Husaberg 13 |
||
Race B: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 05. Daniel Willemsen-Peter Beunk Netherlands WSP/Zabel 1 02. 02. Jason van Daele-Gianni D’Hondt Belgium WHT/Husqvarna 2 03. 11. Brett Wilkinson-Steve Kirwin Great Britain WHT/Zabel 3 04. 23. Yohann Hydulphe-Bastien Chopin France WSP/KTM 4 05. 26. Martin Walter-Philip Reimann Germany WHT/Zabel 5 06. 14. Tomas Cermak-Ondrej Cermak Czech Republic WSP/Zabel 6 07. 41. Hotmar Pozzi-Marco Ceresa Italy WSP/Zabel 7 08. 32. Litauras Variakojis-Rytis Kisunas Lithuania WSP/Husqvarna 8 09. 29. Sonnie Folkesson-Christian Nilsson Sweden WSP/Zabel 9 10. 20. Ricky Portis-Roy Beattie Ireland VMC/Husaberg 10 11. 44. Greg Anthony-Hamish Dobie Australia MEFO/Zabel 11 12. 38. Arne Holm-Kristian Holm Denmark WSP/Husaberg 12 13. 35. Kert Varik-Haralds Kurpnieks Estonia WSP/Zabel 13 |
||
Race C: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 06. Koen Hermans-Kenny van Gaalen Netherlands WSP/Zabel 1 02. 03. Marvin Vanluchene-Eduard Soenens Belgium WSP/Zabel 2 03. 15. Lucas Cerny-Radek Musil Czech Republic WSP/JAWA 3 04. 30. Philip Stenborg-Simon Stenborg Sweden VMC/Zabel 4 05. 36. Gert Gordejev-Maarek Miil Estonia WSP/Zabel 5 06. 21. Neil Campbell-Ross Graham Ireland WSP/Zabel 6 07. 42. Zeno Compalati-Matteo Piana Italy WSP/Zabel 7 08. 24. Jean Marie Ains-Jacques Pillier France MEFO/KTM 8 09. 45. Dave Manual-Tyson Rorlach Australia MEFO/Husqvarna 9 10. 33. Tomas Baltusis-Tadas Natka Lithuania AYR/Yamaha 10 11. 12. Nick Jarvis-Dan Chamberlain Great Britain WHT/KTM 11 12. 27. Tobias Blank-Michael Klooz Germany VMC/Zabel 12 13. 39. Johnny Brerup-Ken Brerup Denmark VMC/JAWA 13 |
||
Qualification results: |
||
PL. Nation Points 01. Netherlands 2 02. Belgium 4 03. Great Britain 6 04. Czech Republic 8 05. France 8 06. Estonia 11 07. Germany 12 08. Sweden 13 09. Ireland 14 10. Italy 14 11. Lithuania 18 12. Australia 18 13. Denmark 25 |
||
Info:
MC Schwedt e.V.
Neue Mühle 1b
16303 Schwedt/Oder
Tel. 0049 3332 267178
mc-schwedt@swschwedt.de
http://www.motorsportclub-schwedt.de