Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

2012 GP10 Kamensk Uralsky, Russia

World Championship Sidecarcross

05-August-2012

Race 1:

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 01. Daniel Willemsen-Lauris Daiders NL-LV
02. 138. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F
03. 222. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
05. 06. Ben Adriaenssen-Sven Verbrugge B-B
06. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
07. 21. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL
08. 14. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D
09. 16. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS
10. 45. Roman Koch-Dmitry Veselkov RUS-RUS
11. 42. Jason van Daele-Ben van de Bogaart B-B
12. 41. Bjorn Roes-Robbie Bax NL-NL
13. 34. Marcel Faustmann-Konstantin Koch D-D
14. 108. Alexandr Zyryanov-Pavel Zyryanov RUS-RUS
15. 38. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH
16. 109. Marat Shafigulin-Andrew Demin RUS-RUS
17. 51. Boudewijn Gommeren-Jack Bax B-NL
18. 39. Liutauras Variokojis-Martins Antons LT-LV
19. 48. Valeriy Starchenko-Evhen Potanin UA-UA
20. 55. Sergeij Ivanov-Atho Jalas EST-EST
21. 05. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
22. 110. Ilja Smagin-Sergey Leis RUS-RUS
23. 07. Evgeny Scherbinin-Roman Vasiliaka RUS-UA
24. 58. Willi Liebl-Miroslav Zatloukal D-CZ
25. 35. Igor Polukhin-Leonid Syropyatov RUS-RUS
PL. NR. NAME NAT.
01. 01. Daniel Willemsen-Lauris Daiders NL-LV
02. 222. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
03. 05. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV
04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
05. 06. Ben Adriaenssen-Sven Verbrugge B-B
06. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
07. 138. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F
08. 14. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D
09. 16. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS
10. 45. Roman Koch-Dmitry Veselkov RUS-RUS
11. 42. Jason van Daele-Ben van de Bogaart B-B
12. 34. Marcel Faustmann-Konstantin Koch D-D
13. 108. Alexandr Zyryanov-Pavel Zyryanov RUS-RUS
14. 21. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL
15. 39. Liutauras Variokojis-Martins Antons LT-LV
16. 51. Boudewijn Gommeren-Jack Bax B-NL
17. 38. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH
18. 48. Valeriy Starchenko-Evhen Potanin UA-UA
19. 55. Sergeij Ivanov-Atho Jalas EST-EST
20. 41. Bjorn Roes-Robbie Bax NL-NL
21. 109. Marat Shafigulin-Andrew Demin RUS-RUS
22. 110. Ilja Smagin-Sergey Leis RUS-RUS
23. 58. Willi Liebl-Miroslav Zatloukal D-CZ
24. 07. Evgeny Scherbinin-Roman Vasiliaka RUS-UA
25. 35. Igor Polukhin-Leonid Syropyatov RUS-RUS

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 01. Daniel Willemsen-Lauris Daiders NL-LV WSP/Zabel 50
02. 222. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 42
03. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 36
04. 138. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 36
05. 06. Ben Adriaenssen-Sven Verbrugge B-B WSP/KTM 32
06. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 30
07. 14. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM 26
08. 16. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 24
09. 45. Roman Koch-Dmitry Veselkov RUS-RUS WSP/Zabel 22
10. 21. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 21
11. 05. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel 20
12. 42. Jason van Daele-Ben van de Bogaart B-B VMC/Zabel 20
13. 34. Marcel Faustmann-Konstantin Koch D-D VMC/Zabel 17
14. 108. Alexandr Zyryanov-Pavel Zyryanov RUS-RUS MEFO/MTR 15
15. 38. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH VMC/Zabel 10
16. 41. Bjorn Roes-Robbie Bax NL-NL VMC/Zabel 10
17. 39. Liutauras Variokojis-Martins Antons LT-LV AYR/KTM 9
18. 51. Boudewijn Gommeren-Jack Bax B-NL WSP/Zabel 9
19. 48. Valeriy Starchenko-Evhen Potanin UA-UA VMC/Zabel 5
20. 109. Marat Shafigulin-Andrew Demin RUS-RUS VMC/KTM 5
21. 55. Sergeij Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 3
22. 110. Ilja Smagin-Sergey Leis RUS-RUS VMC/KTM 0
23. 58. Willi Liebl-Miroslav Zatloukal D-CZ MEFO/Zabel 0
24. 07. Evgeny Scherbinin-Roman Vasiliaka RUS-UA WSP/Zabel 0
25. 35. Igor Polukhin-Leonid Syropyatov RUS-RUS MEFO/JAWA 0
Pictures by: Rien Willems

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Quali race 1:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR
01. 01. Daniel Willemsen-Lauris Daiders NL-LV WSP/Zabel
02. 06. Ben Adriaenssen-Sven Verbrugge B-B WSP/KTM
03. 05. Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP/Zabel
04. 138. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM
05. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel
06. 222. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM
07. 21. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel
08. 45. Roman Koch-Dmitry Veselkov RUS-RUS WSP/Zabel
09. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel
10. 14. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM
11. 07. Evgeny Scherbinin-Roman Vasiliaka RUS-UA WSP/Zabel
12. 41. Bjorn Roes-Robbie Bax NL-NL VMC/Zabel
13. 34. Marcel Faustmann-Konstantin Koch D-D VMC/Zabel
14. 108. Alexandr Zyryanov-Pavel Zyryanov RUS-RUS MEFO/MTR
15. 42. Jason van Daele-Ben van de Bogaart B-B VMC/Zabel
16. 109. Marat Shafigulin-Andrew Demin RUS-RUS VMC/KTM
17. 38. Geert Devoldere-Bruno Kaelin B-CH VMC/Zabel
18. 51. Boudewijn Gommeren-Jack Bax B-NL WSP/Zabel
19. 110. Ilja Smagin-Sergey Leis RUS-RUS VMC/KTM
20. 39. Liutauras Variokojis-Martins Antons LT-LV AYR/KTM
21. 55. Sergeij Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM
22. 58. Willi Liebl-Miroslav Zatloukal D-CZ MEFO/Zabel
23. 35. Igor Polukhin-Leonid Syropyatov RUS-RUS MEFO/JAWA
24. 48. Valeriy Starchenko-Evhen Potanin UA-UA VMC/Zabel
25. 16. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM
Quali race 2:
Only 25 teams present in Kamensk Uralsky
Last Chance:


Open Worldchampionship Sidecarcross 2012 in a bigger map

Info

MFPO

Tel. +7 9273693051

fax.+7 8412 525352

email: mfpo@rambler.ru or mfpo@sura.ru