World Championship Sidecarcross
|
13-June-2011 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 03. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 05. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 06. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 07. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 08. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 09. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 10. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 11. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D 12. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 13. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 14. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB 15. 30. Carlo van Duijnhoven-Marc van Deutekom NL-NL 16. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F 17. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL 18. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 19. 82. Jack Etheridge-Ryan Humprey GB-GB 20. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 21. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB 22. 49. Steven France-Stewart France GB-GB 23. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F 24. 32. Jean-Marie Ains- Bernard Jayet F-F 25. 161. Partick Girardin-Loic Chene F-F 26. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 27. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 28. 28. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 29. 66. Davy Maris-Dagwin Sabbe B-B 30. 63. Marcel Faustmann-Kevin Riekert D-D |
PL. NR. NAME NAT. 01. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 02. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B 03. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 04. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 05. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F 06. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 07. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 08. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 09. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F 10. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 11. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 12. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D 13. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 14. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 15. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 16. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB 17. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 18. 30. Carlo van Duijnhoven-Marc van Deutekom NL-NL 19. 49. Steven France-Stewart France GB-GB 20. 32. Jean-Marie Ains- Bernard Jayet F-F 21. 161. Partick Girardin-Loic Chene F-F 22. 66. Davy Maris-Dagwin Sabbe B-B 23. 82. Jack Etheridge-Ryan Humprey GB-GB 24. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB 25. 28. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 26. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL 27. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 28. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F 29. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 30. 63. Marcel Faustmann-Kevin Riekert D-D |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B WSP/Zabel 47 02. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 45 03. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/Zabel 42 04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 33 05. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 29 06. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 29 07. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/Zabel 27 08. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 27 09. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 25 10. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/Zabel 22 11. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 21 12. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM 19 13. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F VMC/KTM 17 14. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 14 15. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 12 16. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 10 17. 30. Carlo van Duijnhoven-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 9 18. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 5 19. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL EML/Husaberg 4 20. 49. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Husaberg 2 21. 82. Jack Etheridge-Ryan Humprey GB-GB WHT/Husaberg 2 22. 32. Jean-Marie Ains- Bernard Jayet F-F MEFO/KTM 1 23. 161. Partick Girardin-Loic Chene F-F WSP/Zabel 0 24. 66. Davy Maris-Dagwin Sabbe B-B VMC/Zabel 0 25. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 0 26. 28. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 0 27. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 0 28. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F VMC/Honda 0 29. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 0 30. 63. Marcel Faustmann-Kevin Riekert D-D VMC/Zabel 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B WSP/Zabel 02. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 03. 15. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH VMC/Zabel 04. 20. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/Zabel 05. 38. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F WHT/KTM 06. 11. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 07. 22. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 08. 34. Dean Hyde-Steve Kirwin GB-GB VMC/Husaberg 09. 82. Jack Etheridge-Ryan Humprey GB-GB WHT/Husaberg 10. 49. Steven France-Stewart France GB-GB VMC/Husaberg 11. 28. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 12. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F VMC/Honda To the last chance: 13. 161. Partick Girardin-Loic Chene F-F WSP/Zabel 14. 116. Bjorn Roes-Peter Beunk NL-NL VMC/Zabel 15. 96. Luc van der Schraelen-Larris Hendrickx B-B VMC/KTM 16. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/Zabel 17. 68. Benny Cle-Jan Bielen B-B VMC/Zabel 18. 23. Henrik Soderqvist-Juho Saloniemi S-FIN VMC/Husaberg 19. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB MEFO/Husaberg |
||
Quali race 2: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 04. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/Zabel 03. 02. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 04. 07. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 05. 25. Marcel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 06. 06. Ben Adriaenssen-Guennady Auvray B-F VMC/KTM 07. 18. Andy Burgler-Raphael Markert CH-D VMC/KTM 08. 14. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 09. 26. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS VMC/KTM 10. 17. Thijs Derks-Robbie Bax NL-NL EML/Husaberg 11. 10. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 12. 30. Carlo van Duijnhoven-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel To the last chance: 13. 32. Jean-Marie Ains- Bernard Jayet F-F MEFO/KTM 14. 118. Paul Pelling-Chris Pannell GB-GB VMC/JAWA 15. 66. Davy Maris-Dagwin Sabbe B-B VMC/Zabel 16. 63. Marcel Faustmann-Kevin Riekert D-D VMC/Zabel 17. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 18. 55. Boudewijn Gommeren-Edouard Chereau B-F Bastech/KTM |
||
Last Change: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 05. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/Zabel 02. 32. Jean-Marie Ains- Bernard Jayet F-F MEFO/KTM 03. 111. Stuart Brown-Josh Chamberlain GB-GB MEFO/Husaberg 04. 23. Henrik Soderqvist-Juho Saloniemi S-FIN VMC/Husaberg 05. 54. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 06. 41. Geert Devoldere-Edouard Chereau B-F VMC/Honda Reserves: 07. 66. Davy Maris-Dagwin Sabbe B-B VMC/Zabel 08. 63. Marcel Faustmann-Kevin Riekert D-D VMC/Zabel Not qualified: 09. 116. Bjorn Roes-Peter Beunk NL-NL VMC/Zabel 10. 118. Paul Pelling-Chris Pannell GB-GB VMC/JAWA 11. 55. Boudewijn Gommeren-Edouard Chereau B-F Bastech/KTM 12. 68. Benny Cle-Jan Bielen B-B VMC/Zabel 13. 96. Luc van der Schraelen-Larris Hendrickx B-B VMC/KTM |
||
Info:
MC de Brou
51 rue du Chateaudun
28160 Brou
France
tel. +33 2 37 96 01 12
fax. +33 2 37 47 06 79
Email: etienne.vouzelaud@vouzelaud.com
http://www.moto-cross-brou.com/
Secretariat of the Meeting
51 rue de Châteaudun
28160 BROU FRANCE
e-mail : etienne.vouzelaud@vouzelaud.com
No tel. : 33(0)2 37 96 01 12
No fax : 33(0)2 37 47 06 79
No GSM : 33(0) 6 30 07 80 50