Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Standing Worldchampionship 2010

Standing after GP14 Rudersberg, Germany

12-September-2010

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 111. Daniel Willemsen-Dagwin Sabbe NL-B WSP/Zabel 556
02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 547
03. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 464
04. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 456
05. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 423
06. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 322
07. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 286
08. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 283
09. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 243
10. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 232
11. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 228
12. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B WSP/KTM 225
13. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 223
14. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 206
15. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 177
16. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WHT/Zabel 153
17. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 94
18. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH VMC/KTM 83
19. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV VMC/Zabel 80
20. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA WSP/KTM 70
21. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV AYR/KTM 69
22. 21. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S VMC/Husaberg 64
23. 19. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S MEFO/Husaberg 53
24. 48. Frank Mulders-Joey van de Venne NL-NL VMC/MTR 48
25. 24. Marcel Willemsen-Guennady Auvray NL-F WSP/Zabel 46
26. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 42
27. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 40
28. 49. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 39
29. 26. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F WSP/Husaberg 39
30. 38. Carlo van Duijnhoven-Tom van Duijnhoven NL-NL VMC/Zabel 28
31. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS KTM 26
32. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F Mefo/KTM 26
33. 77. Kristof Santermans-Elvis Mucenieks B-LV VMC/Zabel 22
34. 72. Dean Hyde-Henrik Soderqvist GB-S VMC/KTM 19
35. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST VMC/KTM 18
36. 75. Scott Wilkinson-David Keane GB-GB VMC/Zabel 18
37. 151. Valentin Giraud-Nicolas Musset F-F VMC/Beta 18
38. 60. Kert Varik-Erkki Koiv EST-EST AYR/KTM 18
39. 73. Maikel Kuster-Wilfried Keuben NL-NL VMC/Zabel 16
40. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 14
41. 99. Geert Devoldre-Jacques Pillier B-F EML/Husaberg 14
42. 20. Martin Walter-Thomas Weinmann D-D WHT/Zabel 13
43. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg 11
44. 71. John Watson-Dagwin Sabbe GB-B VMC/Zabel 10
45. 43. Argo Poldsaar-Indrek Aljes EST-EST AYR/KTM 9
46. 78. Tobias Grund- Raphael Markert D-D MEFO/Husqvarna 9
47. 105. Marat Schafigulin-Alexander Bukin RUS-RUS ? 8
48. 57. Tommy Sorensen-Andreas Linden DK-DK AYR/Husaberg 8
49. 69. Steven France-Lee Machin GB-GB VMC/Husaberg 8
50. 46. Liutauras Variakojis-Arvydas Davidonis LT-LT AYR/KTM 8
51. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT AYR/KTM 7
52. 95. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST AYR/KTM 7
53. 44. Andreas Rutter-Bruno Kaelin D-CH VMC/Zabel 6
54. 42. Boudewijn Gommeren-Matthieu Cailleau B-B Bastech/KTM 5
55. 172. Sonnie Folkesson-Tim Gustavsson S-S MEFO/KTM 5
56. 25. Kevin Bitsche-Mathias Walser A-A EML/Husaberg 5
57. 58. Nick Jarvis-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/KTM 5
58. 116. Patrick Greup-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 4
59. 104. Jani Aaronen-Arto Mantila FIN-FIN AYR/KTM 4
60. 150. Mantas Kisunas-Rytis Kisunas LT-LT AYR/Zabel 4
61. 53. Dorian Boileau-Paul Fessard F-F VMC/Husaberg 3
62. 101. Dietmar Schmid-Bruno Kaelin D-CH WSP/Zabel 3
63. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D WHT/Zabel 3
64. 87. Vadim Briuhov-Viorel Andronic MD-MD VMC/Zabel 2
65. 191. Davy Maris-Ilvars Amelkins B-LV VMC/Zabel 2
66. 97b Ilia Smagin-Sergey Leys RUS-RUS KTM 2
67. 121. Magnus Birgersson-Johanna Strandberg S-S MEFO/Husaberg 2
68. 131. Benny Cle-Louis Eggers B-B VMC/Zabel 2
69. 90. Artur Glushenko-Igor Benediuk UA-UA Zabel 1
70. 102. Topi Tala-Teemu Tala FIN-FIN WSP/Zabel 1
71. 64. Petro Gorbatenko-Volodumyr Slobodianuk UA-UA VMC/Zabel 1
72. 86. Roland Suter-Sandro Micheletto CH-CH VMC/Zabel 1