Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

2010 GP12 Penza, Russia

World Championship Sidecarcross

15-August-2010

Race 1:

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL
03. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL
04. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL
05. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
06. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL
07. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS
08. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS
09. 03. Janis Daiders-Elvijs Mucenieks LV-LV
10. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA
11. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV
12. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL
13. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST
14. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL
15. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ
16. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST
17. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT
18. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV
19. 97b Ilia Smagin-Sergey Leys RUS-RUS
20. 64. Petro Gorbatenko-Volodumyr Slobodianuk UA-UA
21. 106. Alexander Anohkin-Artim Alimkin RUS-RUS
DQ 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
PL. NR. NAME NAT.
01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL
02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
03. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL
04. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
05. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
06. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL
07. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL
08. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL
09. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS
10. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST
11. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL
12. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV
13. 105. Marat Schafigulin-Alexander Bukin RUS-RUS
14. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV
15. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST
16. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ
17. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA
18. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT
19. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 47
02. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 45
03. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 42
04. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 32
05. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 32
06. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 30
07. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS KTM 26
08. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 20
09. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL AYR/KTM 19
10. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV VMC/Zabel 19
11. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 18
12. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST VMC/KTM 16
13. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA WSP/KTM 15
14. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 15
15. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 14
16. 03. Janis Daiders-Elvijs Mucenieks LV-LV VMC/KTM 12
17. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg 11
18. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 10
19. 105. Marat Schafigulin-Alexander Bukin RUS-RUS ? 8
20. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT AYR/KTM 7
21. 97b Ilia Smagin-Sergey Leys RUS-RUS KTM 2
22. 64. Petro Gorbatenko-Volodumyr Slobodianuk UA-UA VMC/Zabel 1
23. 106. Alexander Anohkin-Artim Alimkin RUS-RUS KTM 0
Pictures by:

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Time practice:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME
01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 2.03,255
02. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 2.04,240
03. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 2.05,339
04. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 2.05,388
05. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 2.05,787
06. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 2.06,729
07. 03. Janis Daiders-Elvijs Mucenieks LV-LV VMC/KTM 2.06,775
08. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 2.06,798
09. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 2.07,317
10. 30. Evgeny Scherbinin-Roman Vasyliaka RUS-UA WSP/KTM 2.08,367
11. 34. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV VMC/Zabel 2.09,092
12. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 2.09,113
13. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 2.09,947
14. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 2.10,341
15. 31. Roman Koch-Aleksey Bessarabov RUS-RUS KTM 2.11,183
16. 28. Gert Gordejev-Maarek Miil EST-EST VMC/KTM 2.13,351
17. 23. Margo Sonn-Robbie Bax EST-NL AYR/KTM 2.16,786
18. 56. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT AYR/KTM 2.20,545
19. 105. Marat Schafigulin-Alexander Bukin RUS-RUS 2.21,797
20. 45. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 2.23,587
21. 97b Ilia Smagin-Sergey Leys RUS-RUS KTM 2.33,402
22. 64. Petro Gorbatenko-Volodumyr Slobodianuk UA-UA VMC/Zabel 2.37,519
23. 59. Willi Liebl-Milan Gybas D-CZ MEFO/Husaberg 2.41,044
24. 106. Alexander Anohkin-Artim Alimkin RUS-RUS KTM 0.00,000
only 1 group – 24 teams present


Info

MFPO

Tel. +7 9273693051

fax.+78412 525352

email: mfpo@rambler.ru or mfpo@sura.ru

Hotels:

Russia Hotel

Moskovskaya Street 71
440600 Penza

Tel. +7 8412 595579

Penza Hotel

Slavy Street 10
440600 Penza

Tel. +7 8412 564609 or +7 8412 524132

Dlya Vas Hotel

3 Rakhmaninov street,
440060 Penza

tel. +7 8412 446822

More hotels in Penza

Penza has an airport with connecting flights to Moscow