World Championship Sidecarcross
|
16-May-2010
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 03. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 04. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 05. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 06. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 07. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 08. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 09. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 10. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 11. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 12. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 13. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 14. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB 15. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 16. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 17. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 18. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 19. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH 20. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F 21. 65. Andrew Breacher-Tim Breacher GB-GB 22. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D 23. 38. Carlo van Duijnhoven-Juho Saloniemi NL-FIN 24. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV 25. 44. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 26. 94. Georg Muller-Ulrich Gilsing D-D 27. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 28. 82. Hotmar Pozzi-Marco Ceresa I-I 29. 30. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 30. 83. Valter Campese-Mario Capuozzo I-I |
PL. NR. NAME NAT. 01. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL 02. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 03. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV 04. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 05. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL 06. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 07. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 08. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 09. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 10. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 11. 30. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV 12. 38. Carlo van Duijnhoven-Juho Saloniemi NL-FIN 13. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 14. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 15. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 16. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL 17. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH 18. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 19. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB 20. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 21. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS 22. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL 23. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F 24. 65. Andrew Breacher-Tim Breacher GB-GB 25. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV 26. 68. Marcel Faustmann-Ralf Bernauerr D-D 27. 82. Hotmar Pozzi-Marco Ceresa I-I 28. 44. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 29. 72. Dean Hyde-Henrik Soderqvist GB-S 30. 83. Valter Campese-Mario Capuozzo I-I |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 44 02. 111. Daniel Willemsen-Gertie Eggink NL-NL WSP/Zabel 43 03. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 43 04. 07. Maris Rupeiks-Kaspars Stupelis LV-LV WSP/KTM 36 05. 04. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 35 06. 08. Etienne Bax-Ben van den Bogaart NL-NL VMC/Zabel 29 07. 17. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WHT/Husaberg 29 08. 03. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 25 09. 09. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB MEFO/Husaberg 22 10. 10. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 22 11. 11. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B WSP/KTM 18 12. 33. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 16 13. 18. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC/KTM 16 14. 30. Evgeny Scherbinin-Haralds Kurpnieks RUS-LV WSP/KTM 10 15. 38. Carlo van Duijnhoven-Juho Saloniemi NL-FIN VMC/Zabel 9 16. 15. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 9 17. 52. Richard Jenkins-Pete Girling GB-GB VMC/Zabel 9 18. 84. Andy Burgler-Markus Gloor CH-CH VMC/KTM 6 19. 06. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 6 20. 27. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 5 21. 41. Igor Rodionov-Dmitri Rodionov RUS-RUS AYR/KTM 5 22. 14. Thomas Morch-Robbie Bax D-NL WHT/Zabel 4 23. 50. Jean-Marie Ains-Edouard Chereau F-F Mefo/KTM 1 |
||
Pictures by: |
||
Qualification results(Sunday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME
01. 01. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 2.26,217 |
||
Quali race 2: | ||
Time practice on Sunday due to bad weather conditions on Saturday – only 32 teams present | ||
Last Chance: |
||
Info
Secretary:
via Pian dei Conti – Casella Postale n.9
62011 CINGOLI (Macerata) – ITALIA
Tel: 0733.602542 – 328.2818211
Fax: 0733.602493 – 0733.602542
Email: info@motoclubcingoli.it
Webpage: www.motoclubcingoli.it