Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

2009 GP11 Kivioli, Estonia

World Championship Sidecarcross

23-August-2009

Race 1:

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV
03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
04. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV
05. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
06. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH
08. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
09. 10. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL
10. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB
11. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B
12. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST
13. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL
14. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB
15. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV
16. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL
17. 199. Igor Rodionov-Talf Ruslan RUS-EST
18. 47. Argo Poldsaar-Indrek Aljes EST-EST
19. 171. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV
20. 45. Kert Varik-Veikko Parksepp EST-EST
21. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN
22. 301. Kristo Sleng-Maarek Mill EST-EST
23. 49. Liutauras Variakojis-Arvydas Davidonis LT-LT
24. 46. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST
25. 52. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT
26. 188. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST
27. 95. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST
28. 39. Urmas Sugasep-Veikko Parksepp EST-EST
NS 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH
PL. NR. NAME NAT.
01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV
02. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
04. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
05. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
06. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV
07. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B
08. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH
09. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB
10. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
11. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL
12. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST
13. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB
14. 171. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV
15. 47. Argo Poldsaar-Indrek Aljes EST-EST
16. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL
17. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN
18. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV
19. 52. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT
20. 188. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST
21. 95. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST
22. 49. Liutauras Variakojis-Arvydas Davidonis LT-LT
23. 45. Kert Varik-Veikko Parksepp EST-EST
24. 46. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST
25. 10. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 47
02. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 47
03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 40
04. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 34
05. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 33
06. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 31
07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH WSP/KTM 27
08. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B VMC/Zabel 24
09. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 24
10. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 23
11. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 18
12. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 18
13. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 15
14. 10. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL VMC/Zabel 12
15. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 10
16. 171. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV VMC/MTH 9
17. 47. Argo Poldsaar-Indrek Aljes EST-EST AYR/KTM 9
18. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV AYR/KTM 9
19. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 4
20. 199. Igor Rodionov-Talf Ruslan RUS-EST AYR/KTM 4
21. 52. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT AYR/KTM 2
22. 188. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 1
23. 45. Kert Varik-Veikko Parksepp EST-EST AYR/KTM 1
24. 95. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST AYR/KTM 0
25. 49. Liutauras Variakojis-Arvydas Davidonis LT-LT AYR/KTM 0
26. 301. Kristo Sleng-Maarek Mill EST-EST AYR/KTM 0
27. 46. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 0
28. 39. Urmas Sugasep-Veikko Parksepp EST-EST AYR/KTM 0
Pictures by: Rien Willems

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Time practice:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME
01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 1.57,246
02. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH WSP/KTM 1.58,369
03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 1.58,468
04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 1.58,476
05. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 1.58,793
06. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 1.59,746
07. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 1.59,955
08. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 2.00,656
09. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B VMC/Zabel 2.01,159
10. 10. Etienne Bax-Robbie Bax NL-NL VMC/Zabel 2.01,218
11. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 2.01,782
12. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 2.02,199
13. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 2.02,596
14. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 2.03,238
15. 45. Kert Varik-Veikko Parksepp EST-EST AYR/KTM 2.03,304
16. 301. Kristo Sleng-Maarek Mill EST-EST AYR/KTM 2.04,241
17. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 2.04,502
18. 171. Arnolds Silis-Gints Silis LV-LV VMC/MTH 2.04,540
19. 199. Igor Rodionov-Talf Ruslan RUS-EST AYR/KTM 2.05,205
20. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 2.05,331
21. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 2.05,753
22. 39. Urmas Sugasep-Veikko Parksepp EST-EST AYR/KTM 2.05,853
23. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-LV AYR/KTM 2.06,659
24. 47. Argo Poldsaar-Indrek Aljes EST-EST AYR/KTM 2.07,024
25. 49. Liutauras Variakojis-Arvydas Davidonis LT-LT AYR/KTM 2.08,105
26. 46. Sverre Lamp-Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 2.08,142
27. 95. Ular Karing-Juhan Paabstel EST-EST AYR/KTM 2.12,163
28. 188. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 2.14,422
29. 52. Zigmas Ziukas-Jonas Davidonis LT-LT AYR/KTM 2.20,385
1 group – only 29 teams present


Info

EMF
Address Vabaduse Ave. 15
11214 Tallinn

Estonia
Phone: +372 600 63 43
Fax: +372 600 63 42

E-Mail info@msport.ee or veiko@msport.ee

http://www.msport.ee

http://www.motokross.ee