World Championship Sidecarcross
|
12-July-2009
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 02. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 03. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 04. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 05. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 06. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 07. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 08. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 09. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 10. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 11. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 12. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 13. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D 14. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A 15. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 16. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 17. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL 18. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 19. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F 20. 71. Mark Kinge-Kev Foyle GB-GB 21. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL 22. 24. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB 23. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 24. 130. Boudewijn Gommeren-Jean Pierre Loos B-B 25. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B 26. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST 27. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 28. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH 29. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D 30. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB |
PL. NR. NAME NAT. 01. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 02. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 03. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B 04. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ 05. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH 06. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 07. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 08. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 09. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D 10. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL 11. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B 12. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 13. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B 14. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL 15. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D 16. 71. Mark Kinge-Kev Foyle GB-GB 17. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F 18. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S 19. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A 20. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST 21. 24. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB 22. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL 23. 130. Boudewijn Gommeren-Jean Pierre Loos B-B 24. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D 25. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 26. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 27. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL 28. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV 29. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 41 02. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 40 03. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 40 04. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 35 05. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 32 06. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 31 07. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 31 08. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 25 09. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B WSP/Zabel 22 10. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 22 11. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 20 12. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 18 13. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 11 14. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL VMC/MTR 11 15. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 10 16. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A WSP/Zabel 9 17. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B VMC/Zabel 8 18. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 6 19. 71. Mark Kinge-Kev Foyle GB-GB WSP/Husaberg 6 20. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F MEFO/JAWA 6 21. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 6 22. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 6 23. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 5 24. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 1 25. 24. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB VMC/KTM 0 26. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL WSP/MTR 0 27. 130. Boudewijn Gommeren-Jean Pierre Loos B-B Bastech/KTM 0 28. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 0 29. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 0 30. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel 0 31. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 02. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 03. 17. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 04. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 06. 14. Eric Schrijver-Patrick van de Nieuwenhuizen NL-NL VMC/MTR 07. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 08. 24. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB VMC/KTM 09. 102. Andreas Rutter-Steffen Nicke D-D Zabel 10. 35. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 11. 71. Mark Kinge-Kev Foyle GB-GB WSP/Husaberg 12. 67. Kevin Bitsche-Johannes Vonbun A-A WSP/Zabel To the last chance: 13. 40. Patrick Greup-Joey van de Venne NL-NL VMC/Zabel 14. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel 15. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 16. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 17. 120. Laurent Ledoux-Yves Ledoux F-F VMC/Zabel 18. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 19. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 20. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 02. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 03. 16. Peter Steegmans-Sven Verbrugge B-B VMC/Zabel 04. 15. Martin Walter-Andre Saam D-D WSP/Zabel 05. 30. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 06. 19. Kristof Santermans-Ben van den Boogaert B-B WSP/Zabel 07. 747. Robert Gustavsson-Henrik Apelgren S-S MEFO/KTM 08. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 09. 27. Andreas Clohse-Birgen Beernaert B-B VMC/Zabel 10. 130. Boudewijn Gommeren-Jean Pierre Loos B-B Bastech/KTM 11. 111. Frank Mulders-Roy Derks NL-NL WSP/MTR 12. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel To the last chance: 13. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/KTM 14. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 15. 89. Andy Breacher-Tim Breacher GB-GB VMC/KTM 16. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL MEFO 17. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK VMC/Jawa 18. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 19. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F MEFO/JAWA 20. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 21. 94. Georg Muller-Mathias Walser D-D Husaberg |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV WSP/KTM 02. 90. Ben Adriaenssen-Kenny van Gaalen B-NL VMC-KTM 03. 34. Gert Gordejev-Keit Kivaste EST-EST AYR/KTM 04. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 05. 21. Lukas Cerny-Edouard Chereau CZ-F MEFO/JAWA 06. 55. Marcel Grondman-Rick Sellis NL-NL VMC/Zabel Reserves: 07. 87. Richard Jenkins-Daniel Chamberlain GB-GB VMC/Zabel 08. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM Not qualified: 09. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 10. 72. Sonnie Folkesson-Mattias Andersson S-S MEFO/KTM 11. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 12. 89. Andy Breacher-Tim Breacher GB-GB VMC/KTM 13. 40. Patrick Greup-Joey van de Venne NL-NL VMC/Zabel 14. 120. Laurent Ledoux-Yves Ledoux F-F VMC/Zabel 15. 191. John Nielsen-Dennis Hansen DK-DK VMC/Jawa 16. 94. Georg Muller-Mathias Walser D-D Husaberg |
||
Info
MC MAASLAND
Mr. Soors Jacky
Muizendijkstraat 28
3960 Bree
Belgium
tel. +32 89 471 771
fax. +32 89 471 771
Email: jackysoors@euphonynet.be