2009 GP4 Chernivtsi, Ukrain

World Championship Sidecarcross

24-May-2009

Race 1:

Race 2:

PL. NR. NAME NAT.
01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
03. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
04. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV
05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV
06. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH
07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH
08. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL
09. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F
10. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
11. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH
12. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D
13. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL
14. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL
15. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST
16. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN
17. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT
18. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL
19. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA
20. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
21. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST
22. 93. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko UA-UA
23. 90. Valeriye Starchenko-Evhen Potanin UA-UA
24. 159. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka UKR-UKR
25. 79. Evgeny Scherbinin-Sergey Sosnovskikh RUS-RUS
26. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ
PL. NR. NAME NAT.
01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B
02. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B
03. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV
04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH
05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV
06. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ
07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH
08. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL
09. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F
10. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV
11. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D
12. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH
13. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ
14. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL
15. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL
16. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST
17. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN
18. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT
19. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA
20. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST
21. 93. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko UA-UA
22. 90. Valeriye Starchenko-Evhen Potanin UA-UA
23. 91. Vasyl Kolisnichenko-Tyhoniuk UA-UA
24. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ
25. 79. Evgeny Scherbinin-Sergey Sosnovskikh RUS-RUS

Overall Position:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 50
02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 42
03. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 35
04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 33
05. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 32
06. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 29
07. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH WSP/KTM 28
08. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 26
09. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F VMC/Zabel 24
10. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 23
11. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 19
12. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 19
13. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel 19
14. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL MEFO 15
15. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 13
16. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 11
17. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 9
18. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT AYR/KTM 7
19. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA BSU/MTH 4
20. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 3
21. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 1
Pictures by: Rien Willems

Qualification results

(Saturday) . . . provided by Rien Willems

Time practice:
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME
01. 01. Daniel Willemsen-Sven Verbrugge NL-B VMC/Zabel 2.00,908
02. 04. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 2.02,962
03. 03. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/KTM 2.03,208
04. 05. Marco Happich-Martin Betschart D-CH MEFO/Zabel 2.03,594
05. 06. Maris Rupeiks-Bruno Kaelin LV-CH WSP/KTM 2.03,898
06. 07. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 2.03,902
07. 09. Nicky Pulinx-Kaspars Stupelis B-LV VMC/Zabel 2.04,276
08. 37. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ MEFO/JAWA 2.05,045
09. 08. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV VMC/KTM 2.05,121
10. 16. Peter Steegmans-Julien Bigand B-F VMC/Zabel 2.05,336
11. 10. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 2.05,509
12. 31. Joshua Luscher-Markus Gloor CH-D VMC/Husaberg 2.05,927
13. 79. Evgeny Scherbinin-Sergey Sosnovskikh RUS-RUS AYR/KTM 2.06,192
14. 18. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel 2.06,720
15. 13. Thijs Derks-Roy Derks NL-NL EML/Husaberg 2.06,788
16. 98. Miroslav Knotig-Robbie Bax CZ-NL MEFO 2.08,178
17. 96. Gerrit van Werven-Gertie Eggink NL-NL VMC/KTM 2.09,647
18. 23. Margo Sonn-Elvijs Mucenieks EST-EST AYR/KTM 2.12,042
19. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 2.12,250
20. 49. Liutauras Variakosis-Arvidas Davidonis LT-LT AYR/KTM 2.14,715
21. 92. Dmytro Hrechanuk-Oleksandr Litovchenko UA-UA BSU/MTH 2.16,762
22. 93. Oleg Kuklin-Vasyl Nesterenko UA-UA MEFO/Zabel 2.16,335
23. 161. Sergei Ivanov-Atho Jalas EST-EST AYR/KTM 2.20,437
24. 159. Petro Gorbatenko-Roman Vasyliaka UKR-UKR VMC/Zabel 2.21,117
25. 90. Valeriye Starchenko-Evhen Potanin UA-UA VMC/Zabel 2.22,822
26. 91. Vasyl Kolisnichenko-Tyhoniuk UA-UA BSU/MTH 2.42,581
27. 66. Willi Liebl-Vladislav Gabor D-CZ MEFO/Zabel 2.44,681
Only 1 group – 27 teams present


Info

FMU

Mykhaylo Rotar

Prospekt Peremogi Ave 52/2
03680 Kiev

Ukraine

Tel: +380 44 241 66 12 or +380 44 241 66 14

Fax: +380 44 241 66 14

Email: fmu.office@gmail.com

Tourism website: http://www.city.cv.ua/English/SportTourism/

We have a camping area with toilets/water/showers for fans.

Contact person for hotel reservations and information and any other help is Mikhaylo Rotar Jr. sportpark@gmail.com

Hotel “Bukovyna”

Hotel¬† complex “Cheremosh”