World Championship Sidecarcross
|
07-September-2008 |
|
Race 1: |
Race 2: |
|
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH 02. 03. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV 03. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 04. 14. Nicky Pulinx-Ondrej Cermak B-CZ 05. 08. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 06. 10. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 07. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 08. 05. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 09. 07. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 10. 33. Kristof Santermans-Ben van den Bogaart B-B 11. 101. Eric Schrijver-Henry van de Wiel NL-NL 12. 35. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 13. 17. Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D 14. 21. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 15. 11. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S 16. 23. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH 17. 27. Thijs Derks-Gertie Eggink NL-NL 18. 28. Andreas Clohse-Robbie Bax B-NL 19. 31. Lukas Cerny-Tomas Huml CZ-CZ 20. 38. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 21. 26. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB 22. 116. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F 23. 82. Andre Michel Bernard-Jacques Pillier F-F 24. 71. Mark Kinge-Gary Kinge GB-GB 25. 117. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F 26. 97. Jean Phillipe Ains- Teddy Rousseau F-F 27. 76. Herve Boursaud-Emeric Poirier F-F 28. 99. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 29. 24. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 30. 12. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL |
PL. NR. NAME NAT. 01. 01. Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH 02. 03. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV 03. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B 04. 08. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV 05. 07. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH 06. 14. Nicky Pulinx-Ondrej Cermak B-CZ 07. 10. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV 08. 24. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB 09. 33. Kristof Santermans-Ben van den Bogaart B-B 10. 05. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ 11. 12. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL 12. 27. Thijs Derks-Gertie Eggink NL-NL 13. 21. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL 14. 31. Lukas Cerny-Tomas Huml CZ-CZ 15. 35. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F 16. 38. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL 17. 28. Andreas Clohse-Robbie Bax B-NL 18. 116. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F 19. 26. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB 20. 99. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB 21. 117. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F 22. 113. Partick Girardin-Dominique Desplaces F-F 23. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV 24. 82. Andre Michel Bernard-Jacques Pillier F-F 25. 101. Eric Schrijver-Henry van de Wiel NL-NL 26. 71. Mark Kinge-Gary Kinge GB-GB 27. 23. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH 28. 17. Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D 29. 97. Jean Phillipe Ains- Teddy Rousseau F-F 30. 11. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S |
|
Overall Position: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS 01. 01. Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH VMC/Zabel 50 02. 03. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV AYR/KTM 44 03. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 34 04. 08. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 34 05. 14. Nicky Pulinx-Ondrej Cermak B-CZ VMC/Zabel 33 06. 10. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV AYR/KTM 29 07. 07. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH MEFO/Zabel 28 08. 05. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 24 09. 33. Kristof Santermans-Ben van den Bogaart B-B WSP/Zabel 23 10. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 20 11. 21. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 15 12. 35. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 15 13. 24. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 13 14. 27. Thijs Derks-Gertie Eggink NL-NL VMC/Husaberg 13 15. 12. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL VMC/Zabel 10 16. 101. Eric Schrijver-Henry van de Wiel NL-NL VMC/MTR 10 17. 31. Lukas Cerny-Tomas Huml CZ-CZ VMC/JAWA 9 18. 17. Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D WSP/Zabel 8 19. 28. Andreas Clohse-Robbie Bax B-NL VMC/JAWA 7 20. 38. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 6 21. 11. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S AYR/Husaberg 6 22. 23. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel 5 23. 116. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F VMC/Husaberg 3 24. 26. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB VMC/Zabel 2 25. 99. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 1 26. 117. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F Husaberg 0 27. 113. Partick Girardin-Dominique Desplaces F-F VMC/JAWA 0 28. 82. Andre Michel Bernard-Jacques Pillier F-F VMC/Zabel 0 29. 71. Mark Kinge-Gary Kinge GB-GB VMC/KTM 0 30. 97. Jean Phillipe Ains- Teddy Rousseau F-F VMC/JAWA 0 |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Saturday) . . . provided by Rien Willems |
||
Quali race 1: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 01. Daniel Willemsen-Reto Grutter NL-CH VMC/Zabel 02. 03. Kristers Sergis-Kaspars Stupelis LV-LV AYR/KTM 03. 07. Marco Happich-Meinrad Schelbert D-CH MEFO/Zabel 04. 27. Thijs Derks-Gertie Eggink NL-NL VMC/Husaberg 05. 11. Henrik Soderqvist-Tobias Sylwan S-S AYR/Husaberg 06. 05. Vaclav Rozehnal-Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/Zabel 07. 17. Marcel Willemsen-Marco Godau NL-D WSP/Zabel 08. 23. Thomas Morch-Marius Strauss D-CH WSP/Zabel 09. 24. Stuart Brown-Luke Peters GB-GB VMC/Husaberg 10. 10. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV AYR/KTM 11. 28. Andreas Clohse-Robbie Bax B-NL VMC/JAWA 12. 26. John Lyne-Steve Kirwin GB-GB VMC/Zabel To the last chance: 13. 99. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 14. 75. Paul Pelling-Tim Breacher GB-GB VMC/Husqvarna 15. 117. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F Husaberg 16. 121. Jean Pascal Charvet-Kevin Jayet F-F KTM 17. 82. Andre Michel Bernard-Jacques Pillier F-F VMC/Zabel |
||
Quali race 2: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 02. Jan Hendrickx-Tim Smeuninx B-B VMC/Zabel 02. 06. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/KTM 03. 101. Eric Schrijver-Henry van de Wiel NL-NL VMC/MTR 04. 14. Nicky Pulinx-Ondrej Cermak B-CZ VMC/Zabel 05. 33. Kristof Santermans-Ben van den Bogaart B-B WSP/Zabel 06. 31. Lukas Cerny-Tomas Huml CZ-CZ VMC/JAWA 07. 21. Etienne Bax-Marc van Deutekom NL-NL VMC/Zabel 08. 12. Carlo van Duijnhoven-Christian Verhagen NL-NL VMC/Zabel 09. 38. Jan Visscher-Jeroen Visscher NL-NL VMC/Zabel 10. 35. Baptiste Bigand-Julien Bigand F-F VMC/Zabel 11. 116. Benjamin Daniel- Guennady Auvray F-F VMC/Husaberg 12. 71. Mark Kinge-Gary Kinge GB-GB VMC/KTM To the last chance: 13. 97. Jean Phillipe Ains- Teddy Rousseau F-F VMC/JAWA 14. 113. Partick Girardin-Dominique Desplaces F-F VMC/JAWA 15. 08. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 16. 76. Herve Boursaud-Emeric Poirier F-F VMC/KTM 17. 103. Margo Sonn-Maarek Mill EST-EST AYR/KTM |
||
Last Chance: |
||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR 01. 08. Joris Hendrickx-Kaspars Liepins B-LV VMC/KTM 02. 82. Andre Michel Bernard-Jacques Pillier F-F VMC/Zabel 03. 99. Daniel Millard-Joe Millard GB-GB WSP/Husaberg 04. 117. Florian Blanco-Vincent Blanco F-F Husaberg 05. 103. Margo Sonn-Maarek Mill EST-EST AYR/KTM 06. 97. Jean Phillipe Ains- Teddy Rousseau F-F VMC/JAWA Reserves: 07. 76. Herve Boursaud-Emeric Poirier F-F VMC/KTM 08. 113. Partick Girardin-Dominique Desplaces F-F VMC/JAWA Not qualified: 09. 75. Paul Pelling-Tim Breacher GB-GB VMC/Husqvarna 10. 121. Jean Pascal Charvet-Kevin Jayet F-F KTM |
||
Info:
Secretary:
M FONGY Eliane
Le Bourg Tourny
71120 CHANGY
TEL 03 85 81 63 09
Email: alain.fongy@wanadoo.fr
Webpage: http://www.motoclub-dardon-gueugnon.fr/