World Championship Sidecarcross
|
15-August-2004
|
|
Race 1: |
Race 2: |
|
Races cancelled due to bad weather | ||
Overall Position: |
||
There was 1 race to thanks the organiser and spectators. This race was NOT counted for the World Championship. PL. NR. NAME NAT. MOTOR |
||
Pictures by: Rien Willems |
||
Qualification results(Sunday) . . . provided by Rien Willems |
||
Time practice group A: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 02. Kristers Sergis-Sven Verbrugge LV-B BSU/MTH 2.34,835 02. 16. Frank Hofmann-Ludo Somers D-B VMC/Zabel 2.36,044 03. 07. Marco Happich-Thomas Weinmann D-D VMC/Zabel 2.36,812 04. 01. Daniel Willemsen-Kaspars Stupelis NL-LV VMC/Zabel 2.37,032 05. 10. Eric Schrijver-Christian Verhagen NL-NL VMC/MTH 2.37,636 06. 46. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ VMC/MTH 2.39,503 07. 45. Jean Marie Ains-Eduard Chereau F-F VMC/Zabel 2.41,756 08. 118. Nicky Pulinx-Dagwin Sabbe B-B VMC/KTM 2.43,184 09. 98. Miroslav Knotig-Miroslav Zatloukal CZ-CZ VMC/Zabel 2.44,338 10. 62. Andrus Vaks-Raimo Kaul EST-EST AYR/KTM 2.44,777 11. 40. Sverre Lamp Alar Lamp EST-EST AYR/KTM 2.44,886 12. 121. Vasily Priadein-Andre Zavialov RUS-RUS BSU/MVP 2.45,326 13. 53. Joonas Saloniemi-Juho Saloniemi FIN-FIN AYR/KTM 2.45,766 14. 19. John Lyne-Ian Beavis GB-GB VMC-KTM 2.47.139 15. 122. Mikhail Kursov-Roman Obrosov RUS-RUS APZ/KTM 2.49,225 Reserve: 16. 123. Dmitry Anokhin-Alexey Deinega RUS-RUS BSU/KTM 2.49,775 Not qualified: 17. 59. Liutuaras Variakojis-Rytis Kisunas LT-LT EML-Highlander 2.50,104 18. 99. Filip Pohoral-Vaclav Hotovy CZ-CZ VMC/Jawa 2.52,466 |
||
Time practice group B: | ||
PL. NR. NAME NAT. MOTOR TIME 01. 11. Evgeni Scherbinin-Sergei Sosnovskikh RUS-RUS APZ/MTH 2.33,901 02. 09. Maris Rupeiks-Haralds Kurpnieks LV-LV AYR/Zabel 2.35,988 03. 04. Are Kaurit-Jurgen Jakk EST-EST AYR/KTM 2.38,131 04. 12. Werner Wittmann-Premysl Novotny D-CZ AYR/Yamaha 2.40,548 05. 14. Bertram Martin-Bruno Kaelin A-CH VMC/Zabel 2.40,602 06. 15. Vaclav Rozehnal- Marek Rozehnal CZ-CZ VMC/MTH 2.43,129 07. 70. Jarno van de Boomen-Rick van Gaalen NL-NL BSU/MTH 2.45,601 08. 41. Joris Hendrickx-Roger van de Lagemaat B-NL BSU/MTH 2.45,764 09. 35. Argo Poldsaar-Tonu Hansar EST-EST AYR/MTH 2.46,699 10. 124. Rais Sitlarov-Hasan Sitlarov RUS-RUS BSU/MVP 2.46,863 11. 61. Thomas Witte- Michael Nikolaus D-D VMC/Zabel 2.46,879 12. 17. Boudewijn van Gommeren-Martijn Geerdink B-NL AYR/MTH 2.48,841 13. 42. Janis Daiders-Lauris Daiders LV-LV BSU/MTH 2.50,214 14. 120. Mikhail Kharlamenko-Mikhail Sbosobin RUS-RUS APZ/MTH 2.55,927 15. 50. Sergei Ivanov-Atho Jalas LV-LV AYR/KTM 3.05,648 Reserve: 16. 60. Willi Liebl-Vadislav Gabor D-CZ VMC/Zabel 3.32,946 Not qualified: 17. 125. Lavrenty Riabov-Konstantin Fomchenkov RUS-RUS BSU/Husaberg 23.15,658 |
||
Info
PARK EXTREME
1st Kotelnichesky per., 3
109240 Moscow
Russia
tel. +7 095 239 1009
fax. +7 095 915 0947
Email: karina@motogp.ru
website: http://www.motogp.ru/motogp_eng